×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Koronawirus. Stan wyjątkowy w Nowym Jorku, Holandia wprowadza totalny lockdown

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, rmf.pl, Rynek Zdrowia27 listopada 2021 09:41

Koronawirus. Kolejne kraje wprowadzają oraz większe restrykcje i obostrzenia związane z cały czas wzbierającą czwarta falą pandemii COVID-19 i wykryciem nowego, niepokojącego wariantu koronawirusa. Holandia wprowadza lockdown. Od 3 grudnia w Nowym Jorku będzie obowiązywać stan wyjątkowy.

Koronawirus. Stan wyjątkowy w Nowym Jorku, Holandia wprowadza totalny lockdown
Czwarta fala pandemii COVID-19 trwa. Na zdj.: Nowy Jork FOT. Shutterstock
 • 3 grudnia w Nowym Jorku wprowadzony zostanie wyjątkowy z obawy przed potencjalnym wzrostem zachorowań na COVID-19 w okresie zimowym
 • Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich. Powód: wykrycie w Botswanie nowego, niepokojącego wariantu koronawirusa
 • W Holandii będzie przez najbliższe 3 tygodnie obwiązywał twardy lockdown. Sklepy, zakłady usługowe oraz imprezy muszą być zamknięte już o godzinie 17.00.

USA: zakaz przekraczania granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich, stan wyjątkowy w Nowym Jorku

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul ogłosiła w piątek, 26 listopada wprowadzenie od 3 grudnia stanu wyjątkowego z obawy przed potencjalnym wzrostem zachorowań na COVID-19 w okresie zimowym. Niepokój budzi zwłaszcza niedawno zidentyfikowany nowy wariant koronawirusa Omikron.

W całym stanie odnotowano nasilenie zakażeń wariantami Delta. Stan wyjątkowy ma umożliwić przygotowanie zapasów do batalii z pandemią, zwiększenie przepustowości szpitali oraz zapobieżenie niedostatkom kadrowym. Stanowemu Departamentowi Zdrowia pozwoli na ograniczenie mniej pilnych procedur w szpitalach.

- Wciąż widzimy sygnały ostrzegawcze przed nadchodzącą zimą i chociaż nowy wariant Omikron nie został jeszcze wykryty w stanie Nowy Jork,to on już nadchodzi - przytacza wypowiedź Hochul telewizja NBC.

Gubernator ponowiła apel do nowojorczyków, by szczepili się przeciw koronawirusowi. Zauważyła, że nieco mniej niż 10 procent dorosłych w stanie Nowy Jork nie dostało ani jednego zastrzyku.

- W związku z wykryciem w Afryce Południowej bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa, nazwanego Omikron, od 29 listopada Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz przekraczania swojej granicy dla przybywających z 8 krajów afrykańskich - oświadczył w piątek prezydent Joe Biden.

Holandia: twardy lockdown na 3 tygodnie

Z kolei premier Holandii Mark Rutte poinformował o wprowadzeniu na trzy tygodnie blokady tego kraju. Będzie obowiązywała od najbliższej niedzieli, a jej powodem jest gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa.

W Holandii utrzymane zostaną wszystkie wcześniejsze obostrzenia oraz dojdą kolejne. Nadal trzeba będzie okazywać przepustkę sanitarną przed wejściem do restauracji, kina, klubu lub siłowni. Jednocześnie wszystkie sklepy, zakłady usługowe oraz imprezy muszą być zamknięte już o godzinie 17.00.

Supermarkety mogą jednak funkcjonować do 20.00. Zawody sportowe mogą się nadal odbywać, ale bez udziału publiczności. Rząd zaleca także, aby powstrzymać się z wyjazdami wakacyjnymi oraz pracować w domach.

Maseczki należy nosić we wszystkich miejscach publicznych. Obowiązuje także zasada utrzymania 1,5 m dystansu społecznego.

Czytaj też:

Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Pierwszy w Europie przypadek wariantu koronawirusa B.1.1.529

Naukowcy wykryli kolejny wariant koronawirusa. To B.1.1529. "Jesteśmy zaniepokojeni"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze