Koronawirus. "Obawy dotyczące wariantu Omikron są wyolbrzymione. Szczepionki poradzą sobie"

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP28 listopada 2021 17:06

Dostępne na rynku szczepionki najprawdopodobniej zdolne są do ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby wywołanej nowym wariantem koronawirusa Omikron - uważa prof. Calum Semple, doradzający brytyjskiemu rządowi w sytuacjach kryzysowych.

Szczepionki poradzą sobie z nowym wariantem koronawirusa Omikron? FOT. Shutterstock
  • Zdaniem wielu wirusologów, że nowy wariant koronawirusa Omikron może stanowić kolejne poważne zagrożenie czasie światowej pandemii
  • Z tą opinią nie zgadza się mikrobiolog prof. Calum Semple z rady naukowej doradzającej brytyjskiemu rządowi w sytuacjach kryzysowych (SAGE)
  • Nowa sytuacja nie jest katastrofą, a obawy części z moich kolegów są naprawdę wyolbrzymione - powiedział prof. Semple w BBC
  • Nowy wariant wykryto w Botswanie, później przedostał się do RPA i Hongkongu. Jest także już potwierdzany przez kolejne kraje europejskie

- Nowy wariant koronawirusa Omikron prawdopodobnie nie będzie odporny na obecne na rynku szczepionki, a obawy z nim związane są obecnie wyolbrzymiane - ocenił cytowany w sobotę, 27 listopada przez BBC mikrobiolog prof. Calum Semple z rady naukowej doradzającej brytyjskiemu rządowi w sytuacjach kryzysowych (SAGE).

"Nowa sytuacja nie jest katastrofą"

Wariant Omikron, zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako "niepokojący", zawiera mutacje, które najprawdopodobniej zwiększyły jego zdolność do rozprzestrzeniania się. - Brak danych uniemożliwia jednak jasne określenie, czy jest on bardziej odporny na szczepionki i czy może prowadzić do cięższego przebiegu COVID-19 - przypomina BBC.

Zdaniem Semple'a obecne na rynku szczepionki "najprawdopodobniej zdolne są do ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby" wywołanej nowym wariantem.

- Nowa sytuacja nie jest katastrofą, a obawy części z moich kolegów są naprawdę wyolbrzymione - ocenił naukowiec. - Odporność nabyta dzięki szczepieniu nadal ochroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Katar, przeziębienie czy ból głowy są nadal możliwe, jednak szanse na trafienie do szpitala czy śmierć są zdecydowanie mniejsze po przyjęciu szczepionki i to się nie zmieni - dodał prof. Semple w rozmowie z BBC.

Czytaj też: Omikron dociera do kolejnych państw w Europie. Eksperci nie są zgodni, rządy zamykają granice

Omikron. Czy świat powinien bać się nowego wariantu koronawirusa? Jest kilka powodów do obaw

Potrzebne są kilkutygodniowe badania

Z oceną mikrobiologa zgodził się prof. Andrew Pollard, dyrektor Oxford Vaccine Group, zespołu naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opracowali szczepionkę przeciw COVID-19 produkowaną przez firmę AstraZeneca. Jednocześnie podkreślił, że potrzebne są kilkutygodniowe badania, które pozwolą wyciągnąć konkretne wnioski na temat wariantu Omikron.

- Pomimo mutacji występujących w innych wariantach (koronawirusa), szczepionki nadal są w stanie chronić przed poważnym przebiegiem choroby powstałej w wyniku zakażenia wariantem Alfa, Beta, Gamma czy Delta. Jest naprawdę mało prawdopodobne, by w zaszczepionych społecznościach doszło do powtórzenia nasilenia się pandemii, jak miało to miejsce przed rokiem - zaznaczył prof. Pollard.

Nowy wariant wykryto w Botswanie, później przedostał się do RPA i Hongkongu. Jest także już potwierdzany przez kolejne kraje europejskie. Część z nich wprowadziła już ograniczenia dotyczące przylotów z kilku krajów Afryki Południowej.

Czytaj też: Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

Specjaliści piszą do prezydenta i premiera. Apelują o ograniczenia dla niezaszczepionych

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum