Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021. To trzeba wiedzieć

Autor: oprac. JKB • Źródło: gov.pl, Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 07:00

Koronawirus i kwarantanna. Nowe przepisy dotyczące kwarantanny obowiązują od 1 grudnia. Co się zmieniło? Jakie zasady obowiązują na kwarantannie obecnie?

Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021 Fot. Shutterstock
 • Od kilku dni liczba osób na kwarantannie w Polsce oscyluje wokół 700 tys. To ogromna grupa osób, która podlega określonym zasadom. Jakim? 
 • Zasady kwarantanny w 2021 roku zmieniały się, ostatnio zostały zaktualizowane 1 grudnia przy okazji wprowadzenia nowych obostrzeń
 • Zmieniła się wówczas zasada dotycząca kwarantanny wjazdowej z państw spoza UE, strefy Schengen i Turcji – liczy ona nie 10 a 14 dni. Zwolnione mogą być osoby, które spełnią jeden z wyznaczonych warunków
 • Co natomiast warto wiedzieć o kwarantannie domowej? Sprawdziliśmy, ile trwa i gdzie można ją odbywać

Czytaj: Zasiłek opiekuńczy na kwarantannie po nowemu. ZUS zmienił zasady

L4 bez pieniędzy. Od 2022 zwolnienie lekarskie możliwe bez zasiłku chorobowego

Kwarantanna wjazdowa. Ile obecnie trwa?

Kwarantanna wjazdowa dla osób powracających ze państw członkowskich Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz z Turcji obowiązkowo trwa 10 dni.

Od 1 grudnia zmieniono zasady dotyczące kwarantanny wjazdowej spoza UE, Strefy Schengen i Turcji - w związku z tym obecnie trwa ona 14 dni. Pasażerowie mogą jednak uniknąć kwarantanny, jeśli spełnią jeden z ustalonych wcześniej warunków.

Od 15 grudnia wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19.

Zwolnienie z kwarantanny wjazdowej jest możliwe w przypadkach:

 • zaszczepienia pełnym cyklem szczepień (preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej albo znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium RP), a od podania ostatniej dawki minęło 14 dni. Szczepienie musi być poświadczeniem certyfikatem covidowym;
 • dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19;
 • przebycia zakażenia SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy. Konieczne jest okazanie dokumentu przebycia choroby;
 • podlegania zwolnieniom wymienionym w paragrafie 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

W przypadku wjazdu z innych państw UE, strefy Schengen i Turcji, z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu na COVID-19, poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim. Musi być on wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Jak zaznacza MZ, podróżni, którym nałożono kwarantannę w Polsce, mogą najwcześniej w 8 dniu (licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy)  wykonać test, a wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie z nowego powodu. Szykuje się plaga L4?

Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

Jak przebiega izolacja domowa?

Izolacja dotyczy osoby, u której stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Pacjent trafia na nią automatycznie po otrzymaniu pozytywnego wyniku, na izolację kieruje lekarz POZ. Z kolei siódmego dnia izolacji domowej pacjent otrzyma SMS na telefon, który będzie dotyczył kontaktu z lekarzem. Wówczas pomiędzy 8 a 10 dniem powinna mieć miejsce teleporada i wtedy lekarz zdecyduje, ile potrwa izolacja.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, izolacja trwa 10 dni, jeśli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. Zakończenie izolacji ma miejsce:

 • po 24 godzinach bez gorączki bez używania leków przeciwgorączkowych oraz z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od dnia wystąpienia objawów;
 • po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz POZ, który udzielił teleporady nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

Przeczytaj także: Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?

Fałszywe SMS-y o kwarantannie. To oszustwo. Pod żadnym pozorem nie klikaj

Ogólne zasady dotyczące kwarantanny

Obecnie kwarantanna trwa od 10 do 14 dni, pod warunkiem, że nie wystąpiły w czasie jej trwania objawy zakażenia. Warto dodać, że odstąpiono od testowania osób bezobjawowych przebywających na kwarantannie.

Kwarantanna jest odosobnieniem osoby zdrowej, która jest narażona na zakażenie.

Aktualne zasady związane z kwarantanną:

 • w przypadku ryzyka zakażenia koronawirusem (kontakcie z osobą chorą), kwarantanna trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu styczności bądź narażenia ze źródłem zakażenia – sanepid decyduje o skróceniu lub wydłużeniu kwarantanny;
 • kwarantanna trwa 10 dni od dnia skierowania przez lekarza POZ na test w kierunku koronawirusa, aż do chwili otrzymania wyniku testu. Wynik negatywny automatycznie kończy kwarantannę, a pozytywny prowadzi do skierowania na izolację;
 • jeżeli pacjent nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę;
 • osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie;
 • obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny;
 •  z obowiązkowej kwarantanny może zostać zwolniona osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 oraz osoba, która była poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 pozytywnego wyniku testu.

 Zobacz też: Zwolnienie lekarskie do tyłu. Na ile dni wstecz lekarz może dać L4?

Zmiany współczynników pracy pielęgniarek. Poseł pyta ministra zdrowia

Rząd zaostrzy obostrzenia. Premier: "Przedstawimy drugi pakiet". Są szczegóły

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum