Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 13:40

Propozycje zawarte w programie Dostępność plus mają zagwarantować osobom potrzebującym godne życie na odpowiednim poziomie przez kolejne lata - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Fot. PTWP

Premier Mateusz Morawieckim zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w poniedziałek (23 kwietnia) Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. To wspólna deklaracja rządu, organizacji pozarządowych, także przedstawicieli firm, którzy mają działać na rzecz likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych. Program ma ułatwić np. seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej. 

Kopcińska pytana przez dziennikarzy o to, kiedy pojawi się projekt ustawy zrównujący rentę socjalną z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, odpowiedziała: - Zostało to zapowiedziane przez pana premiera w najbliższych dniach. Ale to nie chodzi o to, żeby dziś czy jutro przedstawić program. Nad tymi programami pracujemy od dawna. Tu chodzi o to, aby przedstawiony program, zapisany np. w formie ustawy, był jak najlepszy.

Zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to jeden z postulatów opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujących od środy (18 kwietnia) w Sejmie.

Rzeczniczka rządu pytana o drugi postulat protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych - wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego - odpowiedziała: - Nie tu, nie teraz i nie w tym miejscu rozwiążemy problem. Z tego, co ja wiem, co państwo wiecie, trwa dialog, trwają rozmowy.

Kopcińska została również zapytana, czy premier albo minister znowu spotkają się z protestującymi. Jeden z dziennikarzy zwrócił uwagę, że minister Rafalska spotkała się z protestującymi w niedzielę wieczorem i - jak mówił - to ich zmotywowało do dalszego protestu, nic nowego nie usłyszeli. Dodał, powołując się na słowa protestujących, że bez spełnienia postulatów nie wyjdą.

- Szereg postulatów spełniliśmy. I to, o czym mówimy dzisiaj, to jest właśnie wynik wsłuchiwania się, rozmów, dialogu. Państwo byliście przy podpisaniu programu Dostępność plus, widzieliście, jak wiele środowisk brało udział w jego tworzeniu. To są bardzo poważne rozwiązania proponowane przez rząd PiS. W momencie, kiedy mówimy o rozwiązaniach, za którymi muszą iść decyzje finansowe, nie da się ich przedstawić w jeden dzień czy dwa. Ale nad tym rząd Mateusza Morawieckiego pracuje - podkreśliła.

Kopcińska zaznaczyła również, iż nie będzie deklarowała, że premier wybierze się dzisiaj czy jutro do protestujących. - Premier zna postulaty osób niepełnosprawnych - wyjaśniła. 

Pytana również o to, kiedy poznamy projekt propozycji daniny solidarnościowej na rzecz wsparcia dorosłych niepełnosprawnych, odpowiedziała: - Kiedy zostanie zaprezentowana przez resort. Jak zostanie opublikowana, to zapewniam państwa, że będziemy szeroko państwa o tym informować.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum