Kopacz zaapelowała do rządzących, by nie próbowali decydować za polskie kobiety

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2019 15:04

My, kobiety, mamy prawo decydować czy chcemy mieć dzieci, mamy prawo do edukacji seksualnej, refundowanego przez państwo in vitro, standardów okołoporodowych - mówiła podczas sobotniej (26 stycznia) konwencji b. premier Ewa Kopacz (PO). Apelowała do rządzących, by nie próbowali decydować za polskie kobiety.

Kopacz zaapelowała do rządzących, by nie próbowali decydować za polskie kobiety
Ewa Kopacz: kobiety mają prawo do decydowania o swoim życiu. Fot. PTWP

Była premier zabrała głos podczas sobotniej konwencji "Kobieta, Polska, Europa", którą zorganizowały wspólnie w Warszawie: PO oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej.

Ewa Kopacz podkreślała, że obecność kobiet w życiu publicznym nie wynika "z łaski mężczyzn" i nie po to, by "zadośćuczynić prawu". - My, polskie kobiety, mówimy: równość w kompetencjach, równość w odpowiedzialności i równym traktowaniu - oświadczyła była premier.

Przekonywała, że kobiety w Polsce mają też prawo do decydowania o swoim życiu. - Mamy prawo decydować, czy chcemy urodzić dziecko i czy chcemy zostać w domu dłużej, niż przewiduje to urlop macierzyński. Mamy wreszcie prawo do edukacji seksualnej naszych dzieci. Mamy prawo do łączenia naszych ról życiowych - wskazała Kopacz.

Podkreśliła, że Polki mają też prawo do zabiegów in vitro, refundowanych przez państwo, standardów okołoporodowych na najwyższym poziomie oraz do wychowania dzieci w duchu równości.

Była premier zaapelowała do rządzących, by nie próbowali decydować za polskie kobiety i odbierać im prawa do odpowiedzialności za swe życie. Zapewniła, że Platforma Obywatelska dołoży wszelkich starań, by nikt nie próbował odbierać prawa do wyboru żadnej obywatelce i żadnemu obywatelowi naszego kraju.

Kopacz zwróciła się też do wszystkich tych, którzy próbują "pozbawić Polki osobistego wyboru": - Jesteście śmieszni, nieaktualni. Czuć od was naftaliną. Nauczcie się wreszcie żyć w społeczeństwie równych kobiet i mężczyzn".

Marta Rawicz

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum