Kopacz: w ciągu dwóch tygodni projekt ustawy o zdrowiu publicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2015 17:28

Beata Małecka-Libera w ciągu dwóch tygodni przedstawi projekt ustawy o zdrowiu publicznym - poinformowała premier Ewa Kopacz.

Kopacz: w ciągu dwóch tygodni projekt ustawy o zdrowiu publicznym

We wtorek (3 lutego) na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu odpowiadając na pytania, premier wypowiedziała się na temat już urzędujących pełnomocników.

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni zarówno pani pełnomocnik, a jednocześnie minister w ministerstwie zdrowia przedstawi państwu projekt ustawy o zdrowiu publicznym, czyli efekt swojej pracy. Bardzo krótkiej pracy, ale właśnie o to chodziło - powiedziała Kopacz.

Pełnomocniczka została powołana na tę funkcję w grudniu 2014 r. Małecka-Libera - pełnomocniczka rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym - była wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Zdrowia i przewodniczącą podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego, jest lekarką, ma też tytuł doktora nauk medycznych oraz tytuł specjalisty w dziedzinie zdrowia publicznego. 

Fundamenty pod ustawę o zdrowiu publicznym przygotowała Ewa Kopacz, gdy była ministrem zdrowia.

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany. W tej chwili część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Sanepid; są też instytucje zajmujące się pojedynczymi problemami, np. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Projektowana ustawa umożliwić ma zintegrowanie wszystkich tego rodzaju działań, przyjmując zasadę oceny potrzeb zdrowotnych, stworzenia narodowego programu zdrowia, dopasowania działań z zakresu zdrowia publicznego do tworzonych równolegle programów wojewódzkich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum