Kopacz odpowiada Kaczyńskiemu: na liście leków refundowanych są też zamienniki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2011 18:49

Na liście leków refundowanych są zamienniki, a aptekarze mają obowiązek pokazać pacjentom tańszy zamiennik - odniosła się do hasła PiS o refundowaniu przez państwo leków zamiennych minister zdrowia.

Kopacz odpowiada Kaczyńskiemu: na liście leków refundowanych są też zamienniki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Zapytana o komentarz do pomysłu PiS Kopacz, podczas briefingu w Lublinie, powiedziała, że państwo już obecnie dofinansowuje takie leki. - Jest coś takiego jak lista leków refundowanych, na której nie są tylko i wyłącznie leki innowacyjne, ale również generyki - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jak podkreśliła, w polskim prawie "to nie przywilej, ale obowiązek aptekarza pokazać dużo tańszy zamiennik". Tłumaczyła, dotychczas aptekarzom nie opłacało się tego robić, ponieważ ze sprzedaży droższych leków mogli uzyskiwać większą marżę.

- Po wprowadzeniu naszej ustawy refundacyjnej będzie się opłacało obracać właśnie tańszymi lekami, bo marża będzie taka sama. Takie same, niekiedy lepsze, ale tańsze leki będą w zasięgu polskich pacjentów i o to nam chodziło - zaznaczyła Kopacz.

Na pytanie o propozycję PiS zlikwidowania NFZ Kopacz powiedziała, że kolejna rewolucja w systemie opieki zdrowotnej nie przyniesie korzyści pacjentom. Przypomniała, że przedtem były Kasy Chorych, bo "chcieliśmy decentralizacji", a po ich likwidacji powstał NFZ, żeby znów powrócić do centralizacji.

- Kiedy mamy ten NFZ wszyscy ci pomysłowi Dobromirzy mówią teraz: wracajmy do tego, co było na początku - zauważyła minister.

Podkreśliła, że wolałaby "nie robić rewolucji w systemie opieki zdrowotnej, bo od tego mieszania absolutnie pacjentom się nie poprawi". - Weszliśmy na ścieżkę poważnych przemian, gdzie w centrum tych przemian wreszcie został usadowiony pacjent, to wokół niego się to wszystko dzieje - podkreśliła Kopacz.

Jak zastrzegła trudno mówić np. o likwidacji kolejek, jeśli nie zadba się o kształcenie lekarzy specjalistów i trudno mówić o bezpieczeństwie leczenia pacjentów w szpitalach, które są zadłużone.

Kopacz podkreśliła, że obecna ekipa rządząca podjęła się trudnego zadania reformowania systemu i wprowadziła pakiet ustaw. - Nie przeszkadzajcie. Pomóżcie. Dla polskich pacjentów. Razem zrobimy następny krok ku lepszej ochronie zdrowia, której już dzisiaj nie musimy się wstydzić w Europie - apelowała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze