Kopacz: nie da się skrócić kolejek bez większej liczby lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2017 10:36

Kolejki w służbie zdrowia można skrócić tylko wtedy, kiedy na rynku jest więcej lekarzy.  Minister zdrowia jest marzycielem - oceniła w czwartek była premier, posłanka PO Ewa Kopacz, odnosząc się do rządowego projektu ustawy dot. sieci szpitali.

Kopacz: nie da się skrócić kolejek bez większej liczby lekarzy
Mamy zbyt mało lekarzy, aby skrócenie kolejek było możliwe - uważa Ewa Kopacz Fot. Archiwum

We wtorek rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła od pierwszego dnia, kiedy ustawa wejdzie w życie, czyli od 1 października, mają skończyć się kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych, bowiem obok nich mają powstać przychodnie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, do których mają trafiać lżej chorzy pacjenci.

- Ktoś musi jednak tych pacjentów przyjmować - przekonywała w czwartek na antenie TOK FM Kopacz.

Była minister zdrowia podkreśliła, że wprowadzenie ustawy o sieci szpitali spowoduje, że znikną nie tylko niektóre oddziały szpitalne, ale także niektóre szpitale. W większości będą to szpitale niepubliczne, ale miały one dotychczas podpisane umowy z NFZ i pełniły ważną funkcję w systemie opieki zdrowotnej.

- Dzisiaj ich losy są pisane palce na wodzie - zaznaczyła Kopacz.

Projekt dotyczący sieci szpitali przewiduje, że w systemie będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Zdaniem resortu zdrowia rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego. Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum