×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W czerwcu pierwszy w tym roku przeszczep nerki od dawcy żywego w SU w Krakowie

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP01 czerwca 2023 08:10Aktualizacja: 01 czerwca 2023 11:07

- Nasze społeczeństwo nie rozmawia o tym, co byśmy chcieli, żeby stało się po naszej śmierci z naszymi organami – oceniła Iwona Dymek, koordynator przeszczepów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W czerwcu w tej placówce odbędzie się pierwszy w tym roku przeszczep nerki od dawcy żywego.

W czerwcu pierwszy w tym roku przeszczep nerki od dawcy żywego w SU w Krakowie
Koordynator przeszczepów szczerze o świadomym dawstwie. Fot. Shutterstock

 

Istota promowania świadomego dawstwa

- Tak naprawdę nigdy nie wiemy, po której stronie się znajdziemy. Czy będziemy dawcą, czy biorcą, a może rodziną dawcy, a może rodziną biorcy? Nie wiemy, w którym momencie, co nas czeka - powiedziała Iwona Dymek.

Dlatego, jej zdaniem, ważne jest promowanie idei świadomego dawstwa. Przede wszystkim jednak, jak zauważyła, nasze organy mogą uratować życie innemu człowiekowi. - Leczenie przeszczepami jest najlepszą metodą leczenia nerkozastępczego, a leczenie przeszczepem od żywego dawcy to jest top topów - zaznaczyła.

Zdaniem lekarzy, transplantacja organów od dawców żywych jest trudniejsza, sami zaś dawcy zastanawiają się, czy ich własne zdrowie nie ucierpi po oddaniu narządu. - Aby żywa para została zakwalifikowana, musi przejść szereg badań, konsultacji - podkreśliła koordynator z krakowskiego szpitala. Część osób nie przechodzi takiej kwalifikacji. Jeżeli zaś dawca i biorca nie są ze sobą spokrewnieni w linii prostej, to zgodę na dawstwo musi wydać sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dawcy - to kolejny element utrudniający dawstwo żywe.

Tylko w tym roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie przyjął 17 zgłoszeń od dawców żywych, przy czym trzy pary (dawca-biorca) zostały już zakwalifikowane do transplantacji.

W pierwszej połowie czerwca w tej placówce odbędzie się pierwszy w tym roku przeszczep nerki od dawcy żywego. Ojciec podaruje swój narząd 22-letniemu synowi.

Jeżeli chodzi o dawstwo od osób zmarłych, to w tym roku szpital przeprowadził 17 transplantacji - wszystkie udane. - 99,9 proc. przeszczepów się udaje - powiedziała PAP koordynator przeszczepów.

W 2022 roku w Polsce przeszczepiono 1503 narządy, w tym 1402 od dawców zmarłych, a 101 od dawców żywych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum