Konwent Prezesów ORL o "niechętnym" kierowaniu przez Izby personelu do walki z COVID-19

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 18:25

Odnosząc się do depeszy Polskiej Agencji Prasowej "Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią", publikowanej w wielu mediach, zwracamy się z prośbą o nierozpowszechnianie zawartych w niej fałszywych informacji - czytamy w apelu Konwentu Prezesów ORL opublikowanym w środę na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Konwent Prezesów ORL o "niechętnym" kierowaniu przez Izby personelu do walki z COVID-19
O niewydolności systemu ochrony zdrowia lekarze alarmują od dawna Fot. Shutterstock

Nieprawdziwe informacje przytoczono m.in. we fragmencie tekstu: „Wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy o kierowanie personelu medycznego do pracy w związku z koronawirusem. Ich apel nie spotkał się z odzewem kadry medycznej. W niektórych województwach izby nie skierowały żadnej osoby” - wskazuje Konwent.

Faktem jest, że izby nie mają żadnej możliwości prawnej kierowania kogokolwiek do zwalczania epidemii. Takie prawo ma tylko wojewoda w ustawowo określonym zakresie. Ministerstwo Zdrowia może zwrócić się do Naczelnej Izby Lekarskiej o listę lekarzy - przez sześć miesięcy epidemii nie zrobiono tego - dodaje.

Ponadto należy podkreślić, że oddelegowanie do pracy w innym miejscu tworzy problem braku lekarza w miejscu, gdzie dotychczas pracował. W Polsce nie ma rezerw lekarzy - jest niedobór - mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej (2,2 na tysiąc mieszkańców). Pacjenci z chorobami innymi niż COVID-19 również potrzebują opieki. Nie zapominajmy również, że 27% lekarzy i 44% pielęgniarek ma więcej niż 60 lat - przypomina.

Lekarze od dawna alarmują o niewydolności systemu ochrony zdrowia, który wymaga pilnych reform. W obliczu epidemii, która jeszcze bardziej obnażyła problemy ochrony zdrowia, medycy potrzebują realnego wsparcia, a nie codziennych, nieprawdziwych, obraźliwych informacji na swój temat, rozpowszechnianych przez niektórych polityków i media - czytamy.

Więcej: nil.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum