×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Konwent Marszałków RP o Krajowej Sieci Onkologicznej i wynagrodzeniach pielęgniarek

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe21 marca 2023 17:00Aktualizacja: 21 marca 2023 17:19

Zakończyło się pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków RP w Poznaniu. Podczas drugiej części obrad dyskutowano o wdrażaniu funduszy europejskich w Polsce w nowej perspektywie finansowej i Krajowej Sieci Onkologicznej. Przyjęte zostało również stanowisko ws. wynagrodzeń pracowników medycznych.

Konwent Marszałków RP o Krajowej Sieci Onkologicznej i wynagrodzeniach pielęgniarek
Konwent Marszałków RP przeprowadzono dziś w Poznaniu. Fot. Mat. prasowe
 • Założenia funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej  to temat trzeciego panelu, który odbył się 21 marca podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Poznaniu
 • Informacje o sieci przedstawił Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
 • W trakcie konwentu przyjęto kilka stanowisk, w tym ws. wynagrodzeń pracowników w podmiotach medycznych

Wiceminister zdrowia na konwencie marszałków RP

- Pilotaż naszego programu zakończy się w marcu. Jego istotą było przetestowanie nowych rozwiązań, które mają dać inną perspektywą w kontekście zarządzania procesem leczenia – powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber w trakcie dzisiejszego Konwentu Marszałków RP w Poznaniu.

Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber na Konwencie Marszałków RP. Fot. Mat. prasowe
Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber na Konwencie Marszałków RP. Fot. Mat. prasowe

Przypomnijmy, że pilotaż był prowadzony w województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim, pomorskim. Zakresem opieki obejmował m.in. nowotwór gruczołu krokowego, jajnika, piersi, płuca.

- Obecnie trwają konferencje podsumowujące związane z pilotażem – poinformował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej do tej pory udało się wypracować modele ścieżek terapeutycznych, ustandaryzować dokumentację medyczną, zwiększyć koordynację opieki nad pacjentem oraz wprowadzić wymianę doświadczeń pomiędzy ośrodkami znajdującymi się w sieci.

Dodatkowo Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił bieżące sprawy związane z finansowaniem świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w ramach ryczałtu PSZ na 2023 rok.

Posiedzenie Konwentu tradycyjnie zakończyło się przyjęciem stanowisk. Tym razem dotyczyły one konieczności zmiany ustawy o drogach publicznych, konieczności opracowania i wdrożenia standardów opieki koordynowanej nad pacjentami z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Przyjęto także dwa stanowiska z zakresu prawa łowieckiego. Jedno dotyczące szacowania strat na obszarach grodzonych upraw rolnych. Przedmiotem drugiego są straty na obszarach obwodów łowieckich, które nie zostały wydzierżawione lub przekazane w zarząd. Podjęto również stanowisko ws. wynagrodzeń pracowników w podmiotach medycznych.

Konwent przyjął stanowisko w sprawie wynagrodzeń

Stanowisko przygotowane przez woj. lubuskie dotyczy zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Chodzi o nowelizację tej ustawy z 2022 r., która ma wpływ na wynagrodzenie pielęgniarek i położnych.  Nowelizacja m.in. zwiększyła dysproporcje w wysokości wynagrodzeń w poszczególnych grupach, w tym między pielęgniarkami/położnymi z wyższym wykształceniem (studia I-go stopnia), średnim wykształceniem i specjalizacją, a tymi z wykształceniem wyższym magisterskim i specjalizacją.

Dlatego Konwent proponuje m.in:

 • przeprowadzić ewaluację wdrażania przepisów znowelizowanej ustawy;
 • ponownie zweryfikować wycenę procedur medycznych przygotowaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uwzględniając skutki podwyżek od 1 lipca 2023 r., aktualny poziom inflacji, normy zatrudnienia na oddziałach szpitalnych, które stanowią wymóg przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wzrost kosztów ich udzielania, bezpośrednio wpływających na koszty działalności podmiotów leczniczych;
 • aby w ww. ustawie zagwarantować wprost środki finansowe na wzrost wynagrodzeń dla osób nią objętych oraz określić mechanizm obliczania ich wysokości w sposób adekwatny do potrzeb pracodawców.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze