Kontrakty dla pielęgniarek raczej nie będą zakazane

Autor: gazetaprawna.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2011 14:10

Senat przyjął ustawę o działalności leczniczej. Ponieważ część ze zgłoszonych poprawek została przyjęta, ponownie trafi ona pod obrady Sejmu. Niewykluczone, że posłowie zajmą się nią na najbliższym posiedzeniu (13-15 kwietnia).

Kontrakty dla pielęgniarek raczej nie będą zakazane

Przypomnijmy, że senatorowie wprowadzili kilkadziesiąt poprawek. W głosowaniu przepadły najważniejsze poprawki PiS, w tym wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Nie przeszła m.in. poprawka w sprawie wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek i położnych w szpitalach (oraz innych placówkach udzielających świadczeń zdrowotnych przez całą dobę) na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli popularnych kontraktów.

Została ona zgłoszona przez PiS na prośbę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

OZZPiP uważa, że zatrudnienie na podstawie kontraktu zagraża bezpieczeństwu pacjentów. Jest również nadużywane przez dyrektorów szpitali. Pielęgniarki i położne ze związku przedstawiły swoje postulaty prezydentowej Annie Komorowskiej. Jak przypomina Gazeta Prawna, teraz oczekują na rozmowę w tej sprawie z prezydentem.

Po rozmowach z OZZPiP Anna Komorowska spotkała się również z szefową Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Kontraktowych.

Elżbieta Wrona, szefowa SPiPK powiedziała, że rozmowa dotyczyła kontraktów i „sytuacji, która wyniknęła w ostatnim okresie". Pytana, czy pielęgniarki pracujące na kontraktach będą chciały rozmawiać z przedstawicielkami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, powiedziała: - Jeśli moje koleżanki uznają za stosowne porozumieć się ze związkiem, taką decyzję, takie mediacje podejmiemy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum