Konsultacje ws. budowy systemu pomocy osobom niepełnosprawnym

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2018 13:35

Przedstawiciele pomorskich organizacji pozarządowych, DPS-ów, warsztatów terapii zajęciowej, PFRON, NFZ, ZUS i samorządowcy spotkali się w poniedziałek (16 lipca) z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Marcinem Zielenieckim, by porozmawiać o wdrażaniu "mapy drogowej" budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Fot. Fotolia

Jak informuje Dziennik Bałtycki, od kilkunastu dni resort rodziny, pracy i polityki społecznej organizuje w regionach spotkania konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz wojewódzkich i samorządowych, PFRON, ZUS, NFZ oraz placówek zajmujących się pomocą osobom niepełnosprawnym.

Przedstawia w nich opracowany w MRPiPS projekt "Budowy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin"oraz działania zawarte w "Pakiecie społecznej odpowiedzialności'', czyli drugim filarze budowy systemu.

Wiceminister Zieleniecki zadeklarował, że będą dodatkowe pieniądze, pozwalające sfinansować różne formy wsparcia osób niepełnosprawnych. Mowa o 1,8 mld zł, które mają pochodzić z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (to tzw. danina solidarnościowa, opodatkowująca osoby zarabiające ponad 1 mln złotych rocznie) oraz z odpisu od składki na Fundusz Pracy.

Wiceminister przedstawił rozwiązania, które zostały wprowadzone po sejmowym proteście dorosłych niepełnosprawnych i ich rodzin oraz w ramach programu "Za Życiem". Przypomniał również o podwyższeniu renty socjalnej, wzroście wysokosci zasiłku pielęgnacyjnego i opiekuńczego oraz o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej i zapowiedział zmiany w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum