Konkursy w obszarach onkologii, opieki długoterminowej i geriatrycznej. Wiceminister zdrowia zdradził plany

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP01 grudnia 2021 18:24

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zdradził plany na temat konkursów w obszarach onkologii, opieki długoterminowej i geriatrycznej.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział konkursy obszarach onkologii, opieki długoterminowej i geriatrycznej Fot. PAP/Leszek Szymański
  • W środę (1 grudnia) w Pałacu Prezydenckim odbyła się dyskusja na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia
  • Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział ogłoszenie konkursu na 2 mld zł w obszarze onkologii
  • Jednocześnie zdradził, że w planach są także konkursy w obszarze opieki długoterminowej i geriatrycznej na łącznie 760 mln złotych.

Fundusz Medyczny. 1 grudnia spotkanie w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

Podczas spotkania przedstawiono działania rządu na rzecz poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania Funduszu Medycznego.

Prezydent podkreślił, że w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych. Jak przekazał, procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku.

Czytaj więcej: Fundusz Medyczny. Prezydent Duda: 2 mld zł na program rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych

Niedzielski: Musimy reformować system opieki medycznej

Konkurs na 2 mld zł wsparcia infrastrukturalnego w obszarze onkologii

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, nawiązując do tego konkursu, wskazywał, że w ramach programów unijnych, które służyły wsparciu infrastrukturalnego systemu ochrony zdrowia, w sześciolatce 2014-2020 przewidziano 3 mld złotych.

- W jednym konkursie wypełniamy 2/3 tego, co wcześniej mieliśmy dostępne w ramach środków unijnych, w ramach których ogłosiliśmy wiele konkursów i inicjatyw - dodał.

- Jeżeli spojrzymy sobie na plany innych konkursów - które pójdą nam już znacznie łatwiej, bo ten dzisiejszy to rzeczywiście wiele miesięcy przygotowań - to do połowy następnego roku chcemy ogłosić konkurs na 2 mld złotych znowu wsparcia infrastrukturalnego w obszarze onkologii. Onkologii, która priorytetem i rządu, i działań prezydenta jest już do jakiegoś czasu - podkreślił wiceminister zdrowia.

Jak zaznaczył, to 2 mld zł to ogromne wsparcie tak w obszarze pediatrii, jak w obszarze onkologii. Wiceszef resortu zdrowia zachęcał też przystępowania do konkursów.

- Są to postępowania trudne. Są to postępowania, do których trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym - powiedział.

W ogłaszanym konkursie na pediatrię, jak dodał, minimalna wartość projektu to 50 mln złotych, a maksymalna - 300 mln zł.

Czytaj: Skandal w szpitalu. Kapelan mówił, że szczepionki to "spisek masonów ze Szwajcarii"

Tragiczna śmierć ciężarnej. NFZ nałożył na szpital 650 tys. zł kary

Konkursy na infrastrukturę szpitali wysokospecjalistycznych

- Jeszcze w następnym roku chcemy ogłosić konkurs na infrastrukturę szpitali ogólnopolskich wysokospecjalistycznych. To też alokacja 1 mld złotych. W zakresie infrastruktury, po tym pierwszym konkursie, który dzisiaj mamy przyjemność ogłosić, rozpędzamy się. Każdy kolejny będzie łatwiejszy - powiedział Gadomski.

Wiceminister zdrowia zapowiedział także ogłoszenie w przyszłym roku konkursy w obszarze opieki długoterminowej i geriatrycznej na łącznie 760 mln złotych.

- 700 mln złotych na opiekę długoterminową, 60 mln złotych na opiekę geriatryczną. To są rekordowe dofinansowania - podkreślił.

Dodatkowo, jak mówił, z początkiem roku ma zostać ogłoszony konkurs na wymianę łóżek szpitalnych na kwotę 250 mln złotych.

Czytaj: Od dziś wzmożone kontrole sanepidu w sklepach, hotelach i restauracjach

Dziś wchodzą nowe obostrzenia covidowe. To rządowy „pakiet alertowy”

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum