Konkurs na szpital onkologiczny dziesięciolecia i na lekarza przyjaznego chorym

Autor: • Źródło: PAP04 października 2022 12:36

Konkurs na szpital onkologiczny dziesięciolecia i lekarza przyjaznego chorym na raka ogłosiła w przypadający we wtorek Światowy Dzień Onkologii Onkofundacja Alivia. Patronat honorowy nad konkursem objął rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Konkurs na szpital onkologiczny dziesięciolecia i na lekarza przyjaznego chorym
Konkurs na szpital onkologiczny dziesięciolecia i na lekarza przyjaznego chorym. Fot. Shutterstock
  • Onkofundacja Alivia od 2013 r. prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl
  • Pacjenci i ich bliscy mogą tam wyrazić opinię o danej placówce lub o lekarzy, a także zapoznać się z ocenami innych osób
  • Pacjenci pozostawili na portalu ponad 25 tys. ocen

Onkomapa coraz bardziej popularna

- Onkomapa cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów onkologicznych. Umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy, programu lekowego i ocen dokonanych przez pacjentów z konkretnym typem nowotworu - powiedziała Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

Teraz fundacja Alivia chce wyróżnić najwyżej oceniane ośrodki medyczne i specjalistów. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2023 r. Ośrodki onkologiczne i lekarze oceniani są na podstawie określonych kryteriów.

W kategorii placówek medycznych są to: opieka medyczna personelu (m.in. uprzejmość i otwartość personelu medycznego oraz szybkość reakcji na zgłaszane potrzeby i problemy); organizacja leczenia (m.in. czas oczekiwania na przyjęcie, badania czy zabiegi); sposób leczenia (poczucie, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób); komfort (m.in. czystość placówki, liczbę dostępnych toalet czy miejsc siedzących) i przestrzeganie praw pacjenta.

Uprzejmość i podejście do pacjenta

W kategorii lekarzy pod uwagę brane są takie wskaźniki, jak: uprzejmość lekarza, podejście do pacjenta (m.in. otwartość lekarza na zadawane pytania, zainteresowanie problemami zdrowotnymi pacjenta), komunikacja z pacjentem i sposób leczenia (poczucie pacjenta, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób).

Chorzy i ich bliscy mogą oddawać głosy za pośrednictwem formularza na stronie Onkomapa.pl. W celu wyłonienia laureatów pod uwagę będą brane wszystkie opinie o lekarzach i placówkach od dnia istnienia serwisu do 30 kwietnia 2023 r. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2023 r. podczas gali konkursowej w Warszawie. Regulamin konkursu jest na stronie: www.onkomapa.pl

- Zgromadzone opinie są cenną wskazówką dla chorych, którzy stoją przed wyborem placówki, w której nie tylko zostanie im starannie dobrane leczenie, ale też zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo są też unikalną informacją zwrotną dla lekarzy, personelu i osób zarządzających ośrodkiem, która pozwala monitorować jakość oferowanych usług - szczególnie w sytuacji, gdy brak jest systemowej oceny jakości udzielanych świadczeń - mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum