Koniec z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku. Polski Ład wprowadza duże zmiany

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP03 sierpnia 2021 09:30

Składka zdrowotna po nowemu. Polski Ład to m.in. nowe przepisy podatkowe. Jedną z zasadniczych zmian jest ta dotycząca składki zdrowotnej, ale również sposobu jej obliczania oraz likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Koniec z odliczeniem składki zdrowotnej od podatku. Polski Ład wprowadza duże zmiany
Polski Ład zlikwiduje odliczania składki zdrowotnej od podatku Fot. Shutterstock
  • Polski Ład i składka zdrowotna. Nowe przepisy likwidują możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku
  • Co to oznacza? Zmianę odczują zarówno w przedsiębiorcy, jak i pracownicy, bo składkę zdrowotną do ZUS płacą wszyscy. Brak możliwości jej odliczenia sprawi, że ostatecznie wzrośnie obciążenie podatkowe. Według ekonomistów z 17 do 26 proc.
  • Resort Finansów zapowiada, że rekompensatą dla pracowników będzie podwyższenie kwoty wolnej od podatków. Natomiast dla pracodawców oraz osób na działalności gospodarczej wyrównania nie będzie
  • Dotąd składka zdrowotna była w stałej kwocie około 380 zł. Od nowego roku zmieni się sposób jej naliczania
  • Nowe przepisy podatkowe mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku

Projekt ustawy podatkowej w ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów przedstawiło przed tygodniem. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Składka zdrowotna. Co zmieni Polski Ład?

Składka zdrowotna dotychczas – tak jest również obecnie – była dla wszystkich identyczna i wynosiła około 380 zł. Taką kwotę płacili zarówno przedsiębiorcy, którzy zarabiali po kilka tysięcy złotych, jak i ci, których miesięczny dochód przekraczał kilkadziesiąt tysięcy. W nowej propozycji MF składka na ubezpieczenie zdrowotne  będzie uzależniona od wysokości dochodu i nie będzie jej można odliczyć od podatku.  

- W Polskim Ładzie składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu. Nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie - powiedział podczas konferencji prezentującej ustawę podatkową z Polskiego Ładu wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób liniowy stawką 19 proc. składka minimalna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia - powiedział Sarnowski.

- Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie - wyjaśniał wiceminister.

Czytaj więcej: Nowe przepisy podatkowe dla zawodów medycznych. Polski Ład to zmiany m.in. lekarzy i pielęgniarek

Składka zdrowotna - ryczałt. Kto straci, kto zyska?

Jak wskazał wiceminister, w przypadku osób korzystających z ryczałtu przychodów ewidencjonowanych rozwiązanie dotyczące składki minimalnej się nie pojawi, gdyż "w dużej części są to osoby, które w ten sposób dorabiają".

Sarnowski podał przykład osoby, która jako przedsiębiorca prowadzi sklep i rozlicza się stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. i obecnie płaci składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym 7,75 proc. odlicza od płaconego przez siebie podatku.

Po zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, według wiceministra "osoba taka będzie płacić ryczałt w wysokości 3 proc. pomnożone przez przychody, natomiast składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu".

Czytaj więcej: Polski Ład. Rewolucja w podatkach pod lupą ekspertów. Konsultacje społeczne przedłużone

Wyższa składka zdrowotna. Kto jej nie zapłaci?

Ministerstwo zwróciło uwagę, że wyższej składki zdrowotnej nie zapłacą osoby, które obecnie płacą tę składkę do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

- W „Polskim Ładzie” została zachowana zasada, zgodnie z którą w przypadku, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wyższa od kwoty obliczonej w taki sposób jak zaliczka na podatek dochodowy obliczana na dotychczasowych zasadach, tj. na zasadach obowiązujących przed zmianami, to składka zdrowotna będzie płacona do wysokości tej kwoty. Oznacza to, że osoby, które do końca 2021 roku płaciły składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, nadal będą płaciły składkę obniżoną do takiej kwoty - zapewniono.

Polski Ład - zawody medyczne

Projekt nowych przepisów podatkowych zakłada też zmiany w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Przede wszystkim obniżone zostaną stawki ryczałtu dla osób wykonujących zawody medyczne, tj. lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, oraz zawody techniczne, tj. architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych.

Przychody osiągane ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86), opodatkowane będą według jednej, 14 proc. stawki ryczałtu niezależnie od tego, czy świadczone będą osobiście, czy też z pomocą osób zatrudnionych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum