×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koniec rehabilitacji pocovidowej. KIF: totalny paraliż fizjoterapii w systemie refundowanym

Autor: oprac. SzB • Źródło: KIF, Rynek Zdrowia11 kwietnia 2022 13:30

Skończyły się skierowania na rehabilitację pocovidową i tylko do 30 czerwca świadczenia w tym zakresie będą jeszcze realizowane. Sprzeciw w tej sprawie wyraża Krajowa Izba Fizjoterapeutów. KIF zwraca się do ministra zdrowia o "podanie merytorycznego uzasadnienia decyzji oraz wskazania rozwiązania systemowego, który pozwoli kontynuować fizjoterapię dla osób po COVID-19.

Koniec rehabilitacji pocovidowej. KIF: totalny paraliż fizjoterapii w systemie refundowanym
Co dalej z fizjoterapią pocovidową? KIF apeluje do resortu zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Krajowa Izba Fizjoterapeutów protestuje wobec decyzji o zakończeniu finansowania świadczeń z zakresu rehabilitacji pocovidowej
  • - Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia z dnia na dzień zlikwidował możliwość kierowania na rehabilitację postcovidową, a koniec realizacji świadczeń określił na dzień 30 czerwca 2022 roku - przypomina KIF
  • - Likwidacja fizjoterapii postcovidowej to najbardziej zaskakująca decyzja ostatnich tygodni. Jeszcze kilka miesięcy temu MZ i NFZ nie miały wątpliwości co do potrzeby jej opracowania i wdrożenia - ocenia wiceprezes Tomasz Niewiadomski 
  •  - Takie działanie NFZ jest obliczone na totalny paraliż fizjoterapii w systemie refundowanym -dodaje

Co dalej z rehabilitacją pocovidową? KIF jest przeciw decyzji MZ i NFZ

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wyraziła sprzeciw wobec decyzji o zakończeniu finansowania rehabilitacji pocovidowej.

- 4 kwietnia 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia z dnia na dzień zlikwidował możliwość kierowania na rehabilitację postcovidową, a koniec realizacji świadczeń określił na dzień 30 czerwca 2022 roku - przypomina KIF. 

I podkreśla, że "na całym świecie zwiększa się liczba pacjentów korzystających ze wsparcia fizjoterapii po przebytym zakażeniu SARS-CoV 2. Long covid to nie wymysł".

- Likwidacja fizjoterapii postcovidowej to najbardziej zaskakująca decyzja ostatnich tygodni. Jeszcze kilka miesięcy temu MZ i NFZ nie miały wątpliwości co do potrzeby jej opracowania i wdrożenia - pisze Tomasz Niewiadomski, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów. 

Dlatego też KIF zwróciła się do ministra zdrowia, a także Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o podanie merytorycznego uzasadnienia decyzji oraz wskazania rozwiązania systemowego, dzięki któremu osoby, które borykają się powikłaniami po zakażeniu koronawirusem, będą mogły kontynuować fizjoterapię.

"Totalny paraliż fizjoterapii w systemie refundowanym"

Przedstawiciele Izby przypominają, że według danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ciężki przebieg choroby COVID-19 mógł dotknąć ok. 20 proc. zarażonych (ozdrowieńców w Polsce jest 5,5 mln).

- Nawet 30 proc. osób - które chorowały na koronawirusa - ma powikłania, takie jak m.in. problemy z oddychaniem, ogólną sprawnością czy bóle mięśniowo-stawowe. Wielu z nich skorzystało ze specjalistycznej rehabilitacji, a inni będą, być może, jej potrzebować w niedalekiej przyszłości - czytamy w stanowisku Izby.

- To, że mogą korzystać z fizjoterapii na ogólnych warunkach nie jest absolutnie żadnym rozwiązaniem sprawy. Osoby po przebytej chorobie wywołanej SARS-CoV-2 trafią do tzw. kolejki pacjentów pilnych, którzy oczekują na rehabilitację. W niej oczekuje się już ok. 6 miesięcy. A w kolejce normalnej, "nie pilnej" - około roku. Takie działanie NFZ jest obliczone na totalny paraliż fizjoterapii w systemie refundowanym - podkreśla Tomasz Niewiadomski.

We wspomnianym piśmie przypomniano również, że w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpitalu Specjalistycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II był realizowany program pilotażowy kompleksowej rehabilitacji postcovidowej. 

- Wnioski z jego przeprowadzenia i pełny raport jeszcze się nie pojawiły, a decyzja o likwidacji fizjoterapii postcovidowej już została podjęta - dodają fizjoterapeuci. 




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum