×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koniec obowiązkowych maseczek? MZ: decyzja w perspektywie dwóch tygodni

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia23 lutego 2022 09:55Aktualizacja: 23 lutego 2022 10:01

Kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w komunikacji publicznej i przestrzeniach zamkniętych był pytany 23 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzję w sprawie zapowiedział w perspektywie dwóch tygodni.

Koniec obowiązkowych maseczek? MZ: decyzja w perspektywie dwóch tygodni
Koniec obowiązkowych maseczek? MZ: decyzja w perspektywie dwóch tygodni Fot. Shutterstock
  • Zniesienie od 1 marca większości obostrzeń covidowych zapowiedzieli 23 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki
  • Wszystkie ograniczenia zostają zniesione z trzema wyjątkami. Utrzymane zostają obowiązkowe maseczki, izolacja dla zakażonych, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna wjazdowa
  • Kiedy maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz transporcie publicznych również przestaną być obowiązkowe? Minister zdrowia zapowiedział decyzję w tej sprawie w perspektywie dwóch tygodni

Koniec obowiązkowych maseczek? MZ: decyzja w perspektywie dwóch tygodni

O to kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w komunikacji publicznej i przestrzeniach zamkniętych był pytany 23 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski. Tego dnia na wspólnej konferencji szefa resortu zdrowia i premiera Mateusza Morawieckiego ogłoszono wielkie luzowanie obostrzeń covidowych. Jednak obowiązkowe maseczki na razie utrzymano.

- Zdecydowaliśmy się jeszcze nie podejmować tej decyzji, ponieważ od tego tygodnia dzieci wróciły do szkoły, mamy w związku z tym zwiększone ryzyko transmisji w szkołach. Chcemy zobaczyć, jak w ciągu najbliższych 2 - 3 tygodni będzie wyglądała sytuacja epidemiczna, ale generalnie nasza wstępna ocena jest taka, że raczej nie powinniśmy obserwować jakiegoś przyspieszenia pandemicznego, że ten trend redukcji powinien być nadal obserwowany – odpowiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że nie poda konkretnej daty, kiedy obowiązkowe maseczki zostaną zniesione.

- Ale obserwując trendy które będą związane z powrotem dzieci do szkół, będziemy podejmowali tę decyzję pewnie najwcześniej w perspektywie dwóch tygodni – dodał.

Od 1 marca koniec większości obostrzeń

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia i premiera od 1 marca zniesione zostaną prawie wszystkie obostrzenia poza trzema wyjątkami. Zostają utrzymane:

  • obowiązkowe maseczki,
  • izolacja dla zakażonych,
  • kwarantanna dla współdomowników
  • kwarantanna wjazdowa

- Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy - podsumował minister Adam Niedzielski.

- Właściwie zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa - uściślił.

 


 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum