Koniec nocnej opieki zdrowotnej? MZ wprowadza Centra Pomocy Doraźnej i ogólnopolskie teleporady

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Rządowe Centrum Legislacji09 lutego 2022 08:27

Ministerstwo Zdrowia testuje alternatywę wobec nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To platforma pierwszego kontaktu, czyli teleporada, której będą udzielać pielęgniarki, położne i lekarze oraz Centra Medycznej Pomocy Doraźnej. Do konsultacji skierowano właśnie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie uruchomienia pilotażu programu.

Koniec nocnej opieki zdrowotnej? MZ wprowadza Centra Pomocy Doraźnej i ogólnopolskie teleporady
Ministerstwo Zdrowia wprowadza pilotaż Centrów Pomocy Doraźnej i ogólnopolskich teleporad Fot. Shutterstock
 • Do konsultacji społecznych skierowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej
 • Platforma Pierwszego Kontaktu ma być ogólnopolską teleporadą udzielaną przez pielęgniarkę, położną, albo lekarza
 • Z kolei Centra Medycznej Pomocy Doraźnej mają zastąpić nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, ale będą też miejscem udzielania świadczeń ambulatoryjnych - zszyją tu ranę nosa, założą gips, albo założą opatrunek
 • Jak zapowiada resort zdrowia pilotaż będzie realizowany w pięciu powiatach. Testowane będą dwa scenariusze: w powiatach, na terenie których działa szpital (i zabezpiecza część świadczeń, należących do zakresu centrum) oraz w powiatach nie posiadających szpitala

Centra Pomocy Doraźnej i teleporada zamiast nocnej opieki zdrowotnej?

We wtorek, 8 lutego do konsultacji społecznych skierowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej

Celem pilotażu jest – jak czytamy w uzasadnieniu – „przetestowanie nowego modelu organizacji opieki w przypadku konieczności uzyskania świadczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, nie będącym stanem nagłym, zapewnianej poza godzinami pracy określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej”.

Chodzi o sprawdzenie czy Platforma Pierwszego Kontaktu oraz Centra Medycznej Pomocy Doraźnej są alternatywą dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Platforma Pierwszego Kontaktu ma być dla chorego pierwszym wyborem, drugim – Centra Pomocy Doraźnej.

Teleporad mają udzielać pielęgniarka, położna, albo lekarz

Platforma to w zasadzie teleporada, której w ramach pilotażu ma udzielać pielęgniarka, położna, albo lekarz.

- Kanałem kontaktu z Platformą są: telefon kontaktowy nr 800 137 200 oraz formularz kontaktowy zamieszczony na stronie internetowej pod adresem gov.pl./dom. Następnie przeprowadzany jest wywiad ze świadczeniobiorcą w celu udzielenia w zależności od potrzeb w szczególności teleporady, skierowania do centrum lub powiadomieniu o konieczności skontaktowania się z nr 112 – czytamy w rozporządzeniu.

 • Platforma jest ogólnopolska i będzie działać od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 dnia danego do godziny 8.00 dnia następnego.
 • Centrum medycznej pomocy doraźnej ma działać od poniedziałku do piątku w godzinach między 18.00 a 24.00 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 24.00 (po północy zostaje wyłącznie Platforma)

Jak czytamy w rozporządzeniu, poprzez platformę chory ma uzyskać pomoc, dowie się również o wolnych terminach przyjęć w centrum pomocy doraźnej.

Centra pomocy doraźnej. Zbadają, ale nastawią też złamanie

- Centra będą zapewniały nie tylko świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ale także wybrane świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, odpowiadające najczęściej zgłaszanym potrzebom zdrowotnym związanym z wystąpieniem nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia – zakłada pilotaż.

W centrach mają być realizowane świadczenia z zakresu:

 • nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
 •  pediatrii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu lub chirurgii ogólnej

W sumie na liście świadczeń z zakresu procedur zabiegowych ambulatoryjnych jest 66 punktów.

- W związku z ograniczonymi zasobami kadry medycznej oraz koniecznością uwzględnienia i niepowielania zakresu świadczeń zabezpieczanych przez funkcjonujące na terenie danego powiatu szpitale, zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zabezpieczanych przez poszczególne centra może się różnić. Pełen zakres świadczeń specjalistycznych centrum będzie obowiązane zapewnić tylko w przypadku gdy na terenie danego powiatu nie ma szpitala, który udziela tych świadczeń – zastrzega Ministerstwo Zdrowia.

I dodaje, że wykaz świadczeń, które centrum powinno zapewniać „odpowiada najczęściej zgłaszanym potrzebom zdrowotnym związanym z wystąpieniem nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia”.

Jak NFZ rozliczy świadczenia w Centrach Pomocy Doraźnej?

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie rozliczał świadczenia udzielone przez Centrum według następujących zasad:

 • za świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – ryczałtem w wysokości wynikającej z obecnie stosowanych rozwiązań, z tym, że świadczeniodawcy, którzy obecnie nie zapewniają w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej świadczeń lekarza pediatry będą obowiązani do zapewnienia świadczeń tego lekarza i sfinansowania jego świadczeń z tego ryczałtu;
 • za świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej:

a) ryczałtem w wysokości 116 666 zł na miesiąc, w ramach którego finansowana będzie gotowość do realizacji świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Ryczałt obejmie koszty udzielonych porad specjalistycznych oraz wykonanych w ramach porady badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych,

 b) ceną jednostkową za każdą wykonaną zabiegową procedurę ambulatoryjną według cen wskazanych w tabeli nr 2 załącznika do rozporządzenia.

Pilotaż będzie realizowany w pięciu powiatach

Program pilotażowy będzie – jak zapowiada resort zdrowia – realizowany w pięciu powiatach, a umowy zostaną zawarte z 5 świadczeniodawcami.

- Celem programu pilotażowego jest przetestowane dla dwóch występujących obecnie sytuacji udzielania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tj. w powiatach, na terenie których działa szpital (i zabezpiecza część świadczeń, należących do zakresu centrum) oraz w powiatach nie posiadających szpitala – czytamy w rozporządzeniu.

- Przyjęto, że czterech świadczeniodawców będą to świadczeniodawcy udzielający świadczeń w powiatach na terenie których nie działa szpital i którzy będą obowiązani do zapewnienia pełnego zakresu świadczeń, jakie ma realizować centrum i jeden świadczeniodawca, który jednocześnie udziela świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz świadczeń w trybie hospitalizacji (szpital) - wyjaśnia MZ.

Poniżej załączamy treść rozporządzenia w formacie PDF.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze