×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Koniec lockdownu w Wiedniu. Stopniowy powrót do normalności od 13 grudnia

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 08 grudnia 2021 06:26Zaktualizowano: 08 grudnia 2021 06:27

Burmistrz Wiednia Michael Ludwig ogłosił we wtorek (7 grudnia), że nadchodzi czas zakończenia lockdownu. Wiedeń jest pierwszym krajem związkowym, który pożegna się z zaostrzonymi obostrzeniami. Od 20 grudnia ponownie będą otwierać się m.in. lokale i hotele.

Koniec lockdownu w Wiedniu. Stopniowy powrót do normalności od 13 grudnia
W Wiedniu kończy się lockdown. Fot. Shutterstock
 • 7 grudnia kanclerz Austrii Karl Nehammer ogłosił koniec ogólnokrajowego lockdownu
 • Tego samego dnia burmistrz Wiednia zapowiedział, że w mieście wprowadzony zostanie stopniowy powrót do normalności już od 13 grudnia
 • Jako pierwsze zostaną otwarte sektory takie jak: handel, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, kultura, wydarzenia sportowe
 • Z kolei 20 grudnia wróci gastronomia i hotele, ale wstęp będą mieli tylko ludzie zaszczepieni

Czytaj: Podejrzenie zakażenia Omikronem w Austrii. Lotnisko w Wiedniu prowadzi szczegółowe kontrole

Od 22 listopada Austria wprowadza całkowity lockdown

Austriacki lockdown dobiega końca

Po tym, jak kanclerz Austrii Karl Nehammer (OeVP) ogłosił tego dnia zakończenie ogólnokrajowego lockdownu, także burmistrz Wiednia zapowiedział stopniowy powrót stolicy do normalności już od 13 grudnia.

Ogólnokrajowy lockdown w Austrii obowiązuje jeszcze do niedzieli, przed tym terminem poszczególne kraje związkowe mają zadecydować o dalszym postępowaniu w związku z pandemią.

We wtorek władze Wiednia jako pierwsze zadecydowały o otwarciu od 13 grudnia zamkniętych do tej pory sektorów, takich jak handel, usługi związane z bliskim kontaktem (fryzjer, kosmetyczka itp.), kultura, wydarzenia sportowe. Wiedeńska gastronomia i hotele mają wznowić działalność od 20 grudnia, przy założeniu przestrzegania zasady 2G - wstęp tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Sprawdź: Od 15 listopada lockdown dla niezaszczepionych w Austrii

Austria. Kanclerz zapowiada, że niezaszczepieni przeciw COVID-19 trafią na kwarantannę

Nowe zasady bezpieczeństwa w Wiedniu

Opracowane przez władze Wiednia zasady bezpieczeństwa odnosić się będą także do tradycyjnych jarmarków świątecznych, odbywających się w centrum miasta. Będą one mogły wznowić działalność handlową (zawieszoną na czas lockdownu), a także gastronomiczną.

Jak wyjaśnił burmistrz Ludwig, rozporządzenie dotyczące godziny policyjnej "nadal jest przedmiotem dyskusji" i ma nadzieję, że w tej sprawie zostanie podjęta jednolita regulacja dla wszystkich krajów związkowych - pisze portal Puls24.

Liberalna partia NEOS podkreśla, że "wiedeńscy restauratorzy nie mogą być teraz pozostawieni na lodzie" i apeluje, by przyspieszyć otwarcie gastronomii o tydzień.

- W ostatnich miesiącach lokale gastronomiczne w stolicy wzorowo wspierały walkę z pandemią! Jesteśmy przekonani, że otwarcie zgodne z zasadą 2G lub 2G-Plus już od 13 grudnia będzie zgodne z odpowiedzialną polityką zdrowotną. Każdy kolejny tydzień zwłoki w działalności to katastrofa gospodarcza dla gastronomii w Wiedniu! - zaapelował Markus Ornig (NEOS).

Zobacz też: Obowiązek szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Pandemia i "dług kardiologiczny" zabija Polaków z niewydolnością serca

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze