×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Koniec kadencji za pasem, a ustawy o zdrowiu wciąż w Sejmie. Trwa walka z czasem

Autorzy: Luiza Jakubiak; Mariusz Polak • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 31 maja 2023 06:00Zaktualizowano: 31 maja 2023 06:25

Ustawa o jakości, o niektórych zawodach medycznych, Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych oraz darmowe leki dla dzieci i osób 65+: to jedne z kilku kluczowych projektów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, którymi w czerwcu zajmie się Sejm. Trwa walka z czasem przed upływającą kadencją, by uchwalić wszystkie ustawy. Wiadomo, że jedna z flagowych reform dotycząca szpitalnictwa już się nie zmieści.

Koniec kadencji za pasem, a ustawy o zdrowiu wciąż w Sejmie. Trwa walka z czasem
W czerwcu Sejm zajmie się kluczowymi ustawami Ministerstwa Zdrowia Fot. PAP/Radek Pietruszka
 • Cztery dni potrwa najbliższe posiedzenie Sejmu. Zaplanowano je na 13-16 czerwca. To efekt przyśpieszenia prac rządu nad ustawami, które mają być uchwalone jeszcze przed końcem kadencji Parlamentu
 • Wśród nich jest spora lista zaległych projektów, kluczowych dla ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
 • Zapowiadana wielokrotnie i wielokrotnie zmieniana reforma szpitalnictwa najprawdopodobniej już się nie zmieści w pracach Parlamentu bieżącej kadencji
 • Losy ustawy refundacyjnej - zgodnie z zapowiedzią przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia - rozstrzygną się w tym tygodniu

Kluczowe ustawy w ochronie zdrowia 13 czerwca w Sejmie

W trybie poselskim, bez konsultacji publicznych, bez pełnej ścieżki legislacyjnej, z trudną walką o poparcie nawet w samym obozie rządzących: tak w dużej mierze dziś wygląda procedowanie ustaw w Sejmie. Pośpiech wynika z kończącej się kadencji i potrzeby nadrobienia straconego czasu, kiedy to niektóre z zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia reform były odkładane miesiącami, czy nawet latami.

Lista dokumentów do nadrobienia jest dosyć długa, w kontekście liczby pozostałych już posiedzeń yej kadencji Parlamentu: począwszy od flagowych projektów Adama Niedzielskiego, czyli ustawy o jakości, powołania Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych (w ustawie o Rzeczniku Praw Pacjenta), po nowe pomysły zapowiedziane przed październikowymi wyborami, czyli darmowymi lekami dla dzieci i osób 65+.

"Rozgrzebany" jest jeszcze projekt o niektórych zawodach medycznych, a gdzieś na horyzoncie tli się ustawa refundacyjna, w szerokim zamyśle obejmująca marże, uszczelnienie "Apteki dla Aptekarza", kwestie odpłatnych dyżurów aptek, czy właśnie wspomniane leki dla małoletnich i seniorów.

Ucichła natomiast sprawa reformy szpitalnictwa, choć jak zapowiadał szef resortu podczas kwietniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, dokument miał być procedowany jeszcze w tej kadencji.

- Zrobię wszystko, żeby tak się stało - zapewniał minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając też kolejne już gruntowne zmiany projektu, który przez lata dorobił się wielu wersji. Ta ostatnia na być ustawą o Funduszu Wsparcia Szpitali.

- Nie ma szans na tak dużą reformę teraz. Jedno to czas, a drugie ogromny sprzeciw środowiska - mówi nam jeden z członków sejmowej Komisji Zdrowia.

Trzy podejścia do ustawy o jakości zakończone porażką

Bieg procedowania nadano natomiast poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która ma powołać wspomniany Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, "wyjęty" z poprzedniej ustawy o jakości. Pierwsze czytanie na sali plenarnej wyznaczono na 13 czerwca.

- Po wykreśleniu kontrowersyjnych zapisów dotyczących no-fault to chyba jedyna w tej chwili ustawa nie budząca sprzeciwu. Choć to kolejny przykład robienia przepisów na szybko, na kolanie - przyznaje nasz rozmówca.

Wspomniany pośpiech często jest zgubny. Najświeższe przykłady pochodzą z poprzedniego tygodnia, kiedy to w trakcie procedowania ustawy o niektórych zawodach medycznych przeforsowano poprawkę dotyczącą ratownictwa medycznego, zezwalającą na wydłużenie czasu dotarcia karetki na miejsce zdarzenia.

Kilkadziesiąt godzin później Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wycofanie kontrowersyjnej poprawki, którą chcąc nie chcąc firmował - de facto w imieniu resortu - wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS), czym - jak słyszymy - był bardzo niepocieszony.

Jeszcze większym zgrzytem zakończyły się piątkowe obrady Komisji dotyczące pierwszego czytania nowej ustawy o jakości, zmienionej po kwietniowym odrzuceniu pierwotnego projektu przez Sejm.

Tym razem pierwsze czytanie zakończyło się, zanim jeszcze do niego doszło. Ku zaskoczeniu przewodniczącego Komisji Tomasza Latosa (PiS) i obecnych na posiedzeniu dwóch wiceministrów zdrowia Piotra Brombera oraz Waldemara Kraski, jednym głosem posłowie odrzucili wniosek o procedowanie bez zachowania 7-dniowego terminu od wpłynięcia projektu do Komisji (ten wpłynął trzy dni wcześniej). Odroczono więc pierwsze czytanie do 13 czerwca.

Obecnie w resorcie trwa mobilizacja, by zyskać pełne poparcie wśród posłów koalicji, aby - już po raz czwarty - nie doszło do porażki w głosowaniu (przegrano też marcowe głosowanie, gdy ówczesny projekt wyszedł z prac wtedy powołanej podkomisji).

Ustawa refundacyjna. "Wszystko rozstrzygnie się w tym tygodniu"

A co z ustawą refundacyjną? - Wszystko rozstrzygnie się w tym tygodniu. Chodzi o przekazanie ustawy na dalsze etapy. A co z nią będzie dalej, nie jesteśmy stroną władną - powiedział we wtorek 30 maja Mateusz Oczkowski, naczelnik wydziału refundacyjnego Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.

- Marże, uszczelnienie AdA, leki 65 plus, dyżury aptek: to cztery rzeczy, które powinny być wprowadzone ustawą refundacyjną. Niewprowadzenie tych przepisów stwarza dużo gorsze ryzyko niż pozostawienie ich z boku. To nie jest kwestia kampanii wyborczej czy kaprysu, to kwestia absolutnej potrzeby - mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- O ile moglibyśmy uznać, że dla Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie odpłatnych dyżurów aptek nie jest priorytetem, o tyle niewprowadzenie zmian w marżach może oznaczać klęskę programu 65 plus - dodaje.

13 czerwca w Sejmie ustawy o jakości, niektórych zawodach i Fundusz Kompensacyjny

Oczywiście przyśpieszone tempo prac dotyczy nie tylko ustaw zdrowotnych, a wszelkich, które jeszcze w tej kadencji rządzący chcieliby uchwalić. Stąd - jak słyszymy - m.in. wydłużone z trzech do czterech dni najbliższe posiedzenie Sejmu.

Przyśpieszono je - i wydłużono - o jeden dzień, by już od poniedziałku - 12 czerwca - prace mogły rozpocząć poszczególne komisje. Początek obrad wyznaczono zaś na godz. 12.00, żeby przestrzeń do prac była również o poranku. Wówczas sprawozdania z ukończonych posiedzeń sejmowych komisji zostałyby dołączone do harmonogramu na trwającym posiedzeniu.

Natomiast projekty po trzecim czytaniu miałyby zostać przekazane do Senatu, by przed październikiem - kiedy to przeprowadzone zostaną wybory do Sejmu i Senatu -  jeszcze wróciły do ostatecznego uchwalenia.

Wyznaczone posiedzenia parlamentu:

Sejm

 • 13-16 czerwca: pierwsze czytanie ustawy o jakości, pierwsze czytanie ustawy o Funduszu Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, trzecie czytanie ustawy o niektórych zawodach medycznych. Pod znakiem zapytania ustawa refundacyjna w komplecie, czy odrębne przepisy o lekach dla dzieci i osób 65+ oraz "Apteki dla Aptekarza".
 • 6-7 lipca
 • 11-13 lipca
 • 28 lipca

Senat:

 • 21-22 czerwca
 • 12-13 lipca
 • 26-28 lipca
 • 30 sierpnia

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze