Koniec "innego zawodu medycznego". Ustawa o zawodzie ratownika medycznego przyjęta przez Sejm

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP01 grudnia 2022 22:13

1 grudnia Sejm przyjął sprawozdanie Komisji Zdrowia z uchwały Senatu ws. ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. To kończy prace parlamentarne nad ustawą, która sankcjonuje powstanie zawodu ratownika medycznego.

Koniec "innego zawodu medycznego". Ustawa o zawodzie ratownika medycznego przyjęta przez Sejm
Koniec "innego zawodu medycznego". Ustawa o zawodzie ratownika medycznego przyjęta przez Sejm Fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

Ustawa o zawodzie ratownika medycznego przyjęta przez Sejm

30 listopada sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zarekomendowała kilka redakcyjnych poprawek Senatu do ustawy o zawodzie ratownika medycznego, natomiast pozostałe odrzuciła. Przepadła m.in. oczekiwana przez środowisko poprawka wprowadzająca możliwość prowadzenia indywidualnej lub grupowej praktyki zawodowej przez ratowników.

1 grudnia wieczorem sprawozdanie Komisji Zdrowia z uchwały Senatu ws. ustawy było procedowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Posłowie większością głosów poparli wszystkie rekomendacje komisji.

Głosowanie kończy prace parlamentarne nad ustawą, o którą ratownicy dopominali się od lat i która sankcjonuje funkcjonowanie zawodu, na podobnych zasadach co innych zawodów medycznych, w tym lekarzy czy pielęgniarek.

Co zakłada ustawa o zawodzie ratownika medycznego?

Przypomnijmy: ustawa reguluje zasady wykonywania zawodu ratownika medycznego, odpowiedzialności zawodowej i ustanawia samorząd zawodowy ratowników (w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych).

Ponadto wprowadza instytucję jawnego rejestru pozwalającego na identyfikację ratownika medycznego i określenie jego kwalifikacji. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego i po uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych.

Stworzono także możliwość skutecznego pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego w przypadku nienależytego lub nierzetelnego przestrzegania obowiązku wykonywania czynności zawodowych zgodnie z określonymi w ustawie zasadami wykonywania zawodu ratownika medycznego i z zasadami etyki zawodowej, do których określenia będzie uprawniony samorząd ratowników medycznych.

Efektem wprowadzenia proponowanych rozwiązań ma być "zintegrowanie środowiska zawodowego, samodzielność w określaniu potrzeb i dalszego rozwoju tego zawodu, efektywniejsza współpraca z tym środowiskiem zawodowym i sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze