Konfederacja mówi o segregacji sanitarnej: zniewala się ludzi i trzyma w domach niczym w klatkach

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP26 lipca 2021 16:00

Pod projektem zakładającym, że osoby niezaszczepione nie będą dyskryminowane podpisało się 11 posłów Konfederacji i kilku z klubu PiS.

Michał Urbaniak z Konfederacji opowiedział o segregacji sanitarnej. Fot. Twitter
  • Poseł Michał Urbaniak z Konfederacji przypomniał o projekcie "Stop segregacji sanitarnej" złożonej w Sejmie 29 czerwca
  • Urbaniak powołując się na sondaż Surveys zasugerował, że aż 76,3 proc. ankietowanych sprzeciwia się ograniczeniom dla niezaszczepionych
  • Z kolei prawnik z biura Konfederacji przypomniał, że w Polsce nie ma obowiązku szczepień, a segregacja sanitarna może doprowadzić do złamania Karty Praw Podstawowych UE

Konfederacja przeciwko ''segregacji sanitarnej''

- Nie pozwólmy, aby w Polsce doszło do takich absurdów, jak w innych krajach Europy Zachodniej, gdzie w imię segregacjonizmu zniewala się ludzi i trzyma się ich w domach niczym w klatkach. Na to nie może być naszej zgody. Apelujemy do rządu, aby podjął tę kwestię - oświadczył Urbaniak podczas konferencji prasowej.

Przypomniał o złożonym w Sejmie 29 czerwca projekcie ustawy nazywanym "Stop segregacji sanitarnej", pod którym podpisało się 11 posłów Konfederacji oraz kilku z klubu PiS, a założeniem której jest, by nikt nie mógł być dyskryminowany ze względu na niezaszczepienie się przeciwko COVID-19. 

Według Urbaniaka, większość Polaków nie godzi się na "segregacjonizm", a potwierdzenie przytoczył opublikowany w poniedziałek sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wynika z niego, że - jak zaznaczył - 76,3 proc. badanych jest przeciwko temu, by osoby niezaszczepione miały ograniczenia w dostępie do placówek służby zdrowia. "Ponad 3/4 Polaków to grupa, której nie wolno ignorować" - zaznaczył.

Wskazał także, że 58 proc. ankietowanych jest przeciwko temu, aby osoby niezaszczepione miały ograniczenia w dostępie do centrów handlowych, a 61 proc. nie chce takich ograniczeń w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

Mecenas Konfederacji o segregacji

Mec. Witold Stoch z Biura Prawnego Konfederacji powiedział, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia, a ewentualne wprowadzenie segregacji sanitarnej mogłoby oznaczać złamanie Karty Praw Podstawowych UE, czy europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a także dziesięciu przepisów Konstytucji RP.

Prawnik wyraził nadzieję, że dojdzie do szybkiego procedowania "zamrożonego" od niemal miesiąca projektu ustawy "Stop segregacji sanitarnej", a na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 11 sierpnia, dojdzie do pierwszego czytania. "Bo jeśli nie, to możemy obudzić się w sytuacji, gdy ta segregacja zostanie wprowadzona nawet przeciwko opinii większości Polaków" - stwierdził.

- Niestety także partie, które powinny być w opozycji do PiS popierają segregację, (...) także (lider Porozumienia) Jarosław Gowin - tak zwany "wolnościowiec bezobjawowy" poparł segregację sanitarną - powiedział Stoch.

Statystyki szczepień w Polsce

W Polsce w pełni zaszczepionych jest prawie 17 mln osób. Od końca grudnia ubiegłego roku, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano niemal 33,8 mln szczepień - wynika z najnowszych danych rządowych.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 74 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i braku zgonów z powodu COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 882 220 przypadków. Zmarło 75 242 osoby z COVID-19.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum