Konfederacja Lewiatan: pacjenci powinni mieć prawo dopłaty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2014 19:00

Pacjenci, aby uzyskać dostęp do najlepszej terapii, powinni mieć możliwość dopłacenia do oferowanej przez NFZ procedury - przekonuje Konfederacja Lewiatan w liście skierowanym w środę (21 maja) do premiera Donalda Tuska.

"Interpretacja przepisów uniemożliwiająca placówkom medycznym pobieranie od pacjentów opłat dodatkowych za usługi wykraczające poza świadczenia gwarantowane ze środków publicznych pod rygorem utraty prawa do leczenia refundowanego jest niezgodna z konstytucją RP" - uważa Konfederacja Lewiatan, która wraz z Polską Unią Szpitali wystosowała list do premiera.

Obecnie, gdy pacjent chce otrzymać najlepsze świadczenie - musi wybrać pomiędzy świadczeniem NFZ, a świadczeniem pełnopłatnym. Dzieje się tak, mimo że jest ubezpieczony i ma prawo do świadczeń.

"Wszystkie opinie są zgodnie, że zabranie pacjentowi prawa do składki z uwagi na wybór procedury medycznej wykraczającej poza kwotę refundowaną ze środków publicznych jest niezgodne z Konstytucją RP, ponieważ żadna z wartości konstytucyjnych nie legitymuje zakazu współfinansowania leczenia" - czytamy w liście.

Według Konfederacji Lewiatan nie ma żadnego ustawowego zapisu, który wprost zakazywałby pacjentom dopłat, a jest to jedynie wynik interpretacji przepisów przez MZ i NFZ.

Lewiatan podkreślił, że dopłaty dokonywane przez pacjenta funkcjonują np. w zakresie refundacji leków oraz wyrobów medycznych, więc niezrozumiałe jest upieranie się, że taka możliwość jest zabroniona przy innych świadczeniach.

Autorzy listu zaapelowali do premiera o racjonalizację działań rządu i dopuszczenie, aby pacjenci mogli samodzielnie dokonywać wyboru leczenia najbardziej właściwego dla siebie bez konieczności rezygnowania z uprawnienia, jakim jest refundacja ze środków NFZ do wysokości ustalonej przez płatnika publicznego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum