Komunikat NRL: szczegółowe wyjaśnienia MZ przed 13 stycznia

Autor: NIL, PAP, DMX/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 17:26

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oczekuje na pilne, jeszcze przed posiedzeniem NRL (13 stycznia) przedstawienie przez ministra zdrowia szczegółowego sposobu realizacji złożonych obietnic - czytamy w komunikacie przesłanym w czwartek (5 stycznia) przez Naczelną Izbę Lekarską.

Prezydium NRL oczekuje jeszcze przed 13 stycznia konkretnych propozycji zmian w ustawie refundacyjnej i rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich oraz wydania przez prezesa NFZ komunikatu o nienakładaniu kar na lekarzy.

Jednocześnie - w ocenie prezydium NRL - treść wspólnego komunikatu ze spotkania z resortem zdrowia 4 stycznia zawiera istotne z punktu widzenia interesu pacjentów i lekarzy zobowiązania ze strony ministra zdrowia do dokonania zmian w ustawie refundacyjnej.

W czwartek (5 stycznia) Maciej Hamankiewicz zapowiedział, że Naczelna Rada Lekarska 13 stycznia wyda rekomendację w sprawie protestu "pieczątkowego" lekarzy. Prezes NRL ma nadzieję, że w poniedziałek (9 stycznia) projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej wpłynie do NRL.

- Biorąc pod uwagę tempo prac legislacyjnych, prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni problem przestanie istnieć - mówił Hamankiewicz.

Jednocześnie stwierdził, że podziwia determinację i chęć dostosowania ustawy refundacyjnej przez ministra Bartosza Arłukowicza do możliwości i rzeczywistych uwarunkowań. Zaznaczył, że nie ma podstaw twierdzić, że resort zdrowia "próbuje zmanipulować lekarzy".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum