Kompromis w sprawie in vitro pod znakiem zapytania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2010 14:18

Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska ma nadzieję, że podczas prac nad projektami ustaw dotyczących in vitro uda się wypracować wspólne rozwiązanie. Jarosław Gowin zapowiada, że w niektórych kwestiach nie zgodzi się na ustępstwa.

Kompromis w sprawie in vitro pod znakiem zapytania

W porządku obrad na najbliższe posiedzenie Sejmu (początek 20 października) znalazło się sześć projektów w sprawie in vitro. Trzy z nich zgłosiła Kidawa-Błońska (PO). Wśród ustaw jest także propozycja Gowina (PO).

– Różnica między nami polega przede wszystkim na tym, że Jarosław Gowin proponuje zakaz tworzenia dodatkowych zarodków. Chce, by mrozić gamety, a tego nie robi się nigdzie na świecie, ponieważ nie są znane skutki takiego działania. Natomiast wiemy, że mrożone są zarodki – powiedziała Kidawa-Błońska.

– Mam nadzieję, że w parlamencie rozpocznie się dyskusja o bioetyce. Liczę, że podczas prac w komisji na projektami posłom PO uda się dojść do porozumienia i wypracować wspólne stanowisko, a z komisji wyjdzie jeden projekt – dodała.

Gowin zaznaczył, że chociaż jest gotowy do rozmów i kompromisu, to w jego projekcie są zawarte kwestie, z których na pewno nie zrezygnuje.

– Nie widzę możliwości odstąpienia od zakazu tworzenia nadliczbowych zarodków, ich mrożenia i selekcji – podkreślił poseł.

Dodał także, iż spodziewa się, że posłowie PO będą w tej kwestii podzieleni, a sprawa zostanie rozstrzygnięta w głosowaniu.

Pytany o to, czy widzi możliwość porozumienia z innym autorem projektu dotyczącego in vitro – przewodniczącym sejmowej komisji zdrowia Bolesławem Piechą (PiS) – Gowin zaznaczył, że choć jest skłonny do rozmów, to między nimi istnieje jednak fundamentalna różnica.

– Pan Piecha chce zakazu in vitro, ja nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Jednak w naszych projektach jest sporo podobnych propozycji – podkreślił.

Z kolei Piecha powiedział, że rozmawia z Gowinem o projektach.

– Nie jest to jednak kwestia dwóch posłów, ale 460, którzy będą głosowali zgodnie z własnym światopoglądem i sumieniem, a wiemy, że są zasadnicze różnice w podejściu do in vitro – pokreślił. Dodał też, że nie widzi możliwości, by komisja wypracowała wspólne stanowisko w sprawie sześciu różnych projektów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum