Medycy na konferencji: dostaliśmy telefony, że to będzie krwawe miasteczko

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia06 października 2021 16:59

Po środowej konferencji prasowej Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował komunikat, w którym czytamy: „Nasz protest to próba wyegzekwowania pozytywnych zmian. Zmian należących się pacjentom. Narracja rządowa o tym, że rząd coś robi dla ochrony zdrowia to – kolokwialnie, ale precyzyjnie określając – ściemnianie”.

Rozmowy medyków z ministerstwem trwały 8 godzin. Foto: Rynek Zdrowia/ Marek Misiurewicz
  • Po wczorajszym spotkaniu z ministerstwem zdrowia, protestujący wydali jedynie krótkie oświadczenie, dziś odnieśli się do 8 punktów postulatów.
  • Przebieg rozmów jest żenujący. Udowadniają one, że minister zdrowia nie chce żadnych zmian w systemie - mówią protestujący.
  • Dzisiaj dostaliśmy telefony, że „białe miasteczko” stanie się krwawym, szkarłatnym miasteczkiem - powiedział podczas konferencji Artur Drobniak
  • Jutro spotkanie ostatniej szansy - takie ultimatum postawili ministerstwu protestujący. 

Jak czytamy w oświadczeniu: Ogólnopolski Komitet Protestacyjno Strajkowy pracowników ochrony zdrowia zdecydował się na protest pod hasłem „Publiczna ochrona zdrowia kona: wyleczcie albo dobijcie”, który jest ostatnią deską ratunku dla ochrony zdrowia. Nasz protest to próba wyegzekwowania pozytywnych zmian. Zmian, należących się pacjentom. Narracja rządowa o tym, że rząd coś robi dla ochrony zdrowia to – kolokwialnie, ale precyzyjnie określając – ściemnianie. Jako osoby biorące udział w rozmowach z przedstawicielami ministerstwa zdrowia, nie boimy się używać tego słowa. Ze ściemnianiem zderzamy się na każdym spotkaniu z resortem. Choćby wczorajsza wypowiedź ministerstwa zdrowia mówiącego o 70 proc. Podwyżki to ogromna manipulacja".

Czytaj także: Ratownictwo medyczne zostanie upaństwowione? Niedzielski: Zaczynam się poważnie zastanawiać

Odnosząc się do negocjacji z ministerstwem zdrowia protestujący napisali wprost: Przebieg rozmów jest żenujący. "Udowadniają one, że minister zdrowia nie chce żadnych zmian w systemie. Widzimy, że zamysłem rządu jest, by rozmowy trwały i pokazywały „dobrą wolę rządu”, a faktycznie żadnej dobrej woli nie ma. Przedstawiciele ministra zdrowia nie są przygotowani, nie otrzymujemy obecnie obiecanych dokumentów i analiz. Na każdym spotkaniu wracamy wciąż do punktu wyjścia". 

W opublikowanym dokumencie Komitet Protestacyjno-Strajkowy przedstawia swoje postulaty wraz z komentarzem: 

Natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego

Od kilku tygodni próbujemy opisać grupy zawodowe tworzące ochronę zdrowia oraz określić ich ścieżkę rozwoju. To kluczowe, by osoby te miały po co się rozwijać, dokształcać. To oczywiste, iż w premiowane powinno być zdobywanie doświadczenia. Niestety minister zdrowia nie chce widzieć różnic pomiędzy poziomami wykształcenia i wiedzy, którą nabywamy wraz z praktyką zawodową.

Niedopuszczalne jest by medycy byli wynagradzani za wymagane wykształcenie a nie za realnie posiadane kompetencje. Nie potrafimy wyłączyć swojej wiedzy i wykorzystujemy ją zawsze, kiedy realizujemy czynności zawodowe. Zresztą nauczeni doświadczeniem wiemy, iż twórcy prawa mają skłonność do zaniżania na papierze wymaganego wykształcenia: byle mniej płacić.

Nie doszliśmy nawet do rozmów o współczynnikach, harmonogramie wprowadzenia zmian, sposobie pokrycia kosztów w poszczególnych grupach. MZ nie zgadza się na żadne większe zmiany w tym obszarze. Wszystkie na prze propozycje zostały odrzucone.

Realny wzrost wyceny świadczeń oraz ryczałtów

Minister zdrowia odmawia szybkiego przeprowadzenia procesu realnej wyceny, która pokrywa koszty działalności medycznej. Uważa, że tempo zmian wycen jest właściwe. Przypomnijmy, iż są procedury, których wyceny są niezmienione od 15 lat. Proces wycen rehabilitacji trwa od 2016 roku i wciąż nie ma żadnych konkretów. Utrzymanie takiego tempa zmian, oznacza realny upadek wielu podmiotów.

Tylko w 2020 roku inflacja wyniosła 3,4 proc., a w tym roku będzie oscylowała w okolicach 5. Wszystko podrożało. Tylko za zdrowi nie płaci się więcej. Minister zdrowe nie widzi problemu w tempie zmian. Nasz harmonogram prac na wycenami został odrzucony. Oczekujemy na realne wyceny, które pokrywają ponoszone koszty i na nowy harmonogram prac został odrzucony oczekujemy na realne wyceny, które pokrywają poniesione koszty i na nowy harmonogram prac nad wycenami

Zatrudnianie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej personelu pomocniczego

Minister Zdrowia nie chce wprowadzenia norm zatrudnienia dla tych zawodów. Przy braku urealnienia wycen przepis ten stanie się martwym. Minister zdrowia odrzucił propozycję o OKPS nie przedstawiając alternatywnej propozycji

Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego

Minister Zdrowia zobowiązał się do podjęcia w tym zakresie inicjatywy legislacyjnej (do końca października 2021 roku) oraz do wcześniejszego przedstawienia nam projektu. Niestety projekt wciąż nie został przedstawiony.

Stworzenie systemu chroniącego medyków i pacjentów, odpowiedniego systemu rejestrowania niepożądanych zdarzeń medycznych

OKPS przekazał swoje propozycje ministrowi zdrowia który zobowiązał się do podjęcia w tym zakresie inicjatywy legislacyjnej do końca października 2021 roku oraz wcześniejszego przedstawienia projektu OKPS. Niestety projekt wciąż nie został przedstawiony.

Rezygnacja ze stworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych

Minister Zdrowia nie chce zrezygnować ze swoich pomysłów. Nie chce nawet podjąć dyskusji i wysłuchać naszej argumentacji.

Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej

Minister Zdrowia zgłosił propozycję modyfikacji kryteriów urlopów zdrowotnych:

  • urlop po 20 latach
  • wynagrodzenie za jak za okres choroby (80 proc. podstawy, pierwsze 15 dni pokrywa pracodawca o kolejne dni ZUS)
  • O urlopie decyduje lekarz orzecznik ZUS, a nie tak jak w przypadku innych zawodów (m.in. nauczycieli) lekarz medycyny pracy

Nie zostały nam wyjaśnione powyższe kryteria, szczególnie, iż w przypadku innych zawodów nie są one stosowane (np. nauczycieli)

Termin inicjatywy legislacyjnej nie został sprecyzowany mimo naszych nacisków.

Uchwalenie istotnych ustaw: o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego oraz innych zawodach medycznych

Minister Zdrowia zobowiązał się do przekazania do 6 października projektu Ustawy o medycynie laboratoryjnej. Nie wiemy, dlaczego ważne dla rządu projekty są uchwalane zaledwie w ciągu kilkunastu godzin a rozwiązania ważne dla pacjentów są zawieszane na całe lata. Minister Zdrowia pracuje nad projektem medycyny laboratoryjnej już od 5 lat OKPS czeka na projekty.

Dokument, w imieniu OKPS podpisała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

System ochrony zdrowia umiera

- Nie ukrywamy, że przeraża nas to co zaczyna się dziać. Polityka rządu, niechęci a nawet agresji wobec medyków ma swoje owoce. Dzisiaj dostaliśmy telefony, że „białe miasteczko” stanie się krwawym, szkarłatnym miasteczkiem. Jesteśmy ciekawi czy pan minister, który był zbulwersowany słowami skierowanymi przeciw niemu w Sejmie, i to przez osobę, którą zna, oburzy także to co dzisiaj się wydarzyło przeciwko nam - mówił w czasie konferencji Artur Drobniak.

Jak podkreślał, publiczna ochrona zdrowia się rozsypuje. Jest na barkach pracy tysięcy pielęgniarek, lekarzy, radioterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ratowników medycznych a rozmowy … spełzają na niczym.

- To nie my, lekarze, ratownicy jesteśmy odpowiedzialni za to, że czekacie państwo wiele miesięcy na poradę, na karetkę która nie przyjeżdża. Czy chociażby za to, że trzeba czekać kilka tygodni na wyniki badań, kiedy ma się chorobę onkologiczną. To wszystko dzieje się dlatego, że system ochrony zdrowia umiera a rząd, podobnie jak poprzedni, nie robi wiele, aby ten stan zmienić, dopomóc pracownikom systemu i pacjentom – mówił Artur Drobniak

Protest medyków. Co po spotkaniu mówił wiceminister zdrowia?

- Zaproponowaliśmy wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie - powiedział po spotkaniu z protestującymi medykami wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Nasza propozycja to również przeniesienie pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania. Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej - powiedział Bromber.

 

Czytaj także: Protest medyków. Bromber: zaproponowaliśmy wzrost płac. Protestujący: nadal czekamy na konkrety

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum