Komisja zdrowia: w budżecie tylko 125 mln na leki dla seniorów

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2016 13:18

W planie budżetu resortu zdrowia na 2016 r. na rzecz projektu bezpłatnych leków dla seniorów zabezpieczono 125 mln zł. W opinii opozycji takie finansowanie przekreśla założenia programu.

Fot. PTWP

- Za 125 mln zł nie ma sensu finansować polityki 75 +. Jakkolwiek byśmy nie patrzyli nie wystarczy - komentował 5 stycznia w czasie komisji zdrowia prof. Marian Zembala, poseł PO, były minister zdrowia.

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący komisji poseł Bartosz Arłukowicz. - Szumnie zapowiadano projekt bezpłatnych leków dla seniorów. Na ten cel miało być 500 mln zł, potem przedstawiono projekt na ok. 300 mln zł, a w końcu w projekcie budżetu widzimy 125 mln zł - mówił Arłukowicz. 

Dodał, że jest przekonany, iż resort wie, ile kosztuje przeciętny koszt leków, w związku z tym ten cały projekt w tej chwili wali się w gruzy, bo nie ma tym budżecie faktycznego finansowania leków 75 +. - Bo inaczej musielibyście zabezpieczyć w budżecie 2-4 miliardy , a nie 125 mln zł - wyliczał.

Poseł Latos zwrócił uwagę, że nie wszystko musi być zrealizowane z budżetu państwa, a spora część refundacji tych leków znajdzie swoje miejsce w środkach płatnika. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum