Komisja zdrowia rozpoczęła prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2012 18:15

Posłowie z komisji zdrowia debatują nad projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. To pierwsze czytanie projektu. Jego założenia przedstawił posłom minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) powiedział, że marszałek Sejmu oczekuje sprawozdania komisji do 12 stycznia do godz. 21.00.

Minister wyjaśniał, że projekt znosi m.in. kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept.

Posłowie rozpoczęli zadawanie pytań, m.in. o to, jak będą karani lekarze, którzy faktycznie nadużywają uprawnień przy wypisywaniu recept i jak nowelizacja wpłynie na szczelność systemu refundacji. Piecha pytał, czy środowiska lekarskie brały udział w przygotowaniu projektu.

Jeżeli Sejm na rozpoczętym w środę (11 stycznia) posiedzeniu uchwali nowelizację, wówczas trafi ona do Senatu. Najbliższe posiedzenie tej izby zaplanowano na 1 lutego.

Nowelizacji tych przepisów domagało się środowisko lekarskie, którego część prowadzi od 1 stycznia "protest pieczątkowy". Mimo przedstawienia projektu nowelizacji, protest nie został zawieszony.

Zgodnie z nowelizacją, lekarze nie musieliby też wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Leków, które będą wymagały wpisania przez lekarza na recepcie poziomu refundacji, będzie ok. 200.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie możliwości objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub sposobu podawania innych niż jest to określone w charakterystyce produktu leczniczego.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum