Komisja zdrowia pozytywnie o projekcie zmiany planu finansowego NFZ na 2015 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2014 17:40

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego NFZ na 2015 r. Zakłada on przekazanie ponad 46 mln zł z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która od nowego roku ma zajmować się wyceną świadczeń.

Komisja zdrowia pozytywnie o projekcie zmiany planu finansowego NFZ na 2015 r.

Zmian w planie finansowym NFZ może dokonać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów, po zaopiniowaniu przez sejmowe komisje zdrowia oraz finansów publicznych. Jednak opinie te nie są wiążące.

- Przedmiotem zmiany jest dokonanie odpisu na Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co wynika z realizacji nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - wyjaśniła posłom wiceprezes NFZ ds. finansowych Julita Jaśkiewicz.

Jak przypomniała, w myśl tej ustawy NFZ przekazuje i dokonuje odpisu na rzecz AOTMiT w wysokości nie większej niż 0,07 planowanych przychodów w danym roku. - Chodzi o ponad 46 mln zł na taryfikację świadczeń - dodała Jaśkiewicz.

Posłowie PiS dopytywali o konieczność dokonania innych zmian w planie finansowym związanych z pakietem onkologicznym i kolejkowym, które mają być realizowane od 2015 r.

Jaśkiewicz zapewniła, że w planie finansowym na rok 2015 r. jest o ponad 1,6 mld więcej niż w planie na rok 2014 r.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że resort oraz NFZ liczył się ze zwiększonymi wydatkami związanymi ze zniesieniem limitu na świadczenia onkologiczne. Przypomniał, że plan finansowy NFZ może być wielokrotnie zmieniany w ciągu roku. - I w przyszłym roku (zmiany -PAP) też będą się zdarzały - dodał.

Jedna ze zmian w ramach tzw. pakietu onkologicznego i kolejkowego przewiduje, że od 2015 r. wyceną świadczeń ma zajmować się nie jak dotychczas NFZ, ale Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji powołana w miejsce obecnie funkcjonującej AOTM. Przy Agencji będzie działała Rada ds. Taryfikacji.

Latos poinformował, że na kolejnym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia jeszcze w grudniu komisja zajmie się stanem przygotowania do wdrożenia pakietu onkologicznego i kolejkowego.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze rodzinni mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem raka Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Przewidziano maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania badań do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni - od 2017 r.; w 2015 r. - dziewięć tygodni, a w 2016 r. - osiem tygodni. Zmieszczenie się w tym terminie będzie warunkiem rozliczenia przez NFZ ponadlimitowych świadczeń onkologicznych. Plan leczenia pacjenta chorego na raka będzie opracowywało specjalne konsylium, a wyznaczony koordynator będzie koordynował proces terapeutyczny.

Zmiany zawarte w tzw. pakiecie kolejowym i onkologicznym dotyczą także funkcjonowania NFZ. Od nowego roku prezesa Funduszu będzie powoływał i odwoływał minister zdrowia, a nie premier - jak obecnie. Ponadto wycena świadczeń zostanie przeniesiona z NFZ do AOTM.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum