×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Komisja za poprawką do ustawy umożliwiającej NFZ aneksowanie umów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 października 2013 09:50

Sejmowa komisja zdrowia zaproponowała kolejną poprawkę do projektu nowelizacji ustawy, który ma m.in. umożliwić NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. Poprawka dotyczy poradni przyszpitalnych.

Komisja za poprawką do ustawy umożliwiającej NFZ aneksowanie umów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak powiedział Jarosław Katulski (PO), wiceprzewodniczący komisji zdrowia, poprawka umożliwia tworzenie poradni przyszpitalnych jako odrębnych podmiotów, z którymi NFZ będzie musiał podpisywać kontrakty. Większość posłów PO głosowała przeciw tej poprawce - zaznaczył.

Podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann oświadczył, że poprawki nie popiera MZ. O tym, czy ostatecznie zostanie ona wprowadzona do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, zdecyduje Sejm podczas głosowania.

Poparcie noweli, która wprowadza także kompleksowość leczenia jako kolejne kryterium otrzymania kontraktu z NFZ przez przychodnie i szpitale, zapowiedziały kluby PO, PSL i TR. PIS wstrzyma się od głosu, a SLD jest przeciwny.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz mówiła dziennikarzom, że z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów ze świadczeniodawcami. Jak podkreślała, nadal nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, więc NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Dodała, że rozwiązaniem byłoby więc aneksowanie obecnie obowiązujących umów.

Projekt przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Nowe rozwiązania zakładają wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort, chodzi o premiowanie tych świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki.

Skrócona ma zostać droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów. Obecnie trzeba odwołać się do dyrektora oddziału NFZ, następnie do prezesa, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nowe przepisy zakładają, że od decyzji dyrektora oddziału NFZ będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego (jednego z 16 wojewódzkich).

Zmiany dotyczą też zasad kontroli świadczeniodawców (szpitali, przychodni) przez NFZ. Fundusz nie będzie musiał określać czasu trwania kontroli i możliwości prowadzenia współkontroli.

Komisja zdrowia wprowadziła do projektu poprawkę przewidującą przesunięcie z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r. terminu obowiązku zawarcia przez szpitale umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych; termin też był już raz wydłużony do końca tego roku.

Inna z poprawek przewiduje, że świadczenia z zakresu chemioterapii niestandardowej będą mogły być realizowane na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, taka możliwość wygasa z końcem tego roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze