Komisja za poprawką PSL do projektu ustawy o składce zdrowotnej rolników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 08:30

Komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała poprawkę PSL do projektu ustawy o składce zdrowotnej rolników. Poprawki PiS i SP zgłoszone w czwartek (12 stycznia) w drugim czytaniu pilnego rządowego projektu nie zyskały pozytywnej opinii komisji.

Rządowy projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. zakłada, że za rolników mających gospodarstwo do 6 ha przeliczeniowych, składkę będzie płacił - tak jak dotychczas - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

Proponowana przez rząd zmiana opłacania składek zdrowotnych przez rolników jest spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał Sejmowi 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zgłosił poprawkę, by składkę pobierać z odpisu od podatku rolnego. Nie uzyskała ona jednak pozytywnej opinii komisji. Podczas debaty w Sejmie od przyjęcia tej poprawki Ardanowski uzależnił poparcie jego klubu dla ustawy. Podczas debaty mówił, że w jego ocenie tryb prac nad projektem jest skandaliczny - posłowie podczas jednego posiedzenia mają przyjąć wniesiony przez rząd projekt.

Pozytywną opinię komisji zyskała poprawka klubu PSL, aby rolnicy nie płacili składek zdrowotnych, jeśli prowadzą produkcję rolną w ramach tzw. działów specjalnych. Piotr Walkowski (PSL) podkreślał, że w ocenie posłów Stronnictwa bez takiej poprawki ci rolnicy płaciliby składki podwójnie.

Jacek Bogucki (SP) zaproponował poprawkę, która również nie zyskała pozytywnej opinii komisji, by składkę płaciły gospodarstwa ponad 50 ha i by była ona jednolita - wynosiła 36 zł, czyli tyle, ile obecnie najniższa składka od osób prowadzących działalność gospodarczą. Bogucki apelował, by w debacie nie szargać nazwiska nieżyjącego Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, który skierował sprawę składek zdrowotnych do Trybunału Konstytucyjnego.

Proponowane przez rząd rozwiązanie będzie obwiązywać tylko do końca 2012 r. W przyszłym roku rząd chce opracować sposoby wyliczania podatku dochodowego w rolnictwie. Opozycja przypominała, że Trybunał dał na przygotowanie nowych przepisów 15 miesięcy, a rząd przygotował go w ostatniej chwili.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślał w czwartek (12 stycznia) w Sejmie, że trwają prace nad systemem opodatkowania rolników podatkiem dochodowym. Przyznał, że dopiero takie rozwiązanie i powiązanie z podatkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne spełni w całości wytyczne wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przypomniał, że obecne rozwiązanie ma dotyczyć jedynie okresu do 31 grudnia 2012 r. i jest przejściowe.

Głosowanie projektu zmian odbędzie się podczas piątkowego (13 stycznia) bloku głosowań zaplanowanego na godz. 11.00.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum