Komisja sejmowa przeciwna odwołaniu ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 15:32

Sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała w środę (25 stycznia) wniosek PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Posłowie PiS klubu obwiniają go o doprowadzenie do poważnych utrudnień w dostępie do leków refundowanych.

Za poparciem wniosku opowiedziało się 17 posłów, przeciwnych było 19, nikt nie wstrzymał się od głosu. W czwartek (26 stycznia) wnioskiem PiS ma zająć się Sejm.

Klub PiS domaga się odwołania bartosza Arłukowicza, gdyż obwinia go o chaos, jaki zapanował po wejściu w życie 1 stycznia ustawy refundacyjnej.

Jej zapisy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept.

W poniedziałek (23 stycznia) prezydent Bronisław Komorowski podpisał uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Nowelizacja spełnia tylko część postulatów lekarzy i farmaceutów. Ich zdaniem w ustawie konieczne są kolejne zmiany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum