Komisja ZPRE chwali Polskę za walkę z nową grypą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2010 21:48

Polska nie uległa w kwestii zakupu szczepionek presji firm farmaceutycznych i postąpiła słusznie.

Podkreślali to w poniedziałek (29 marca) członkowie Komisji ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).

Komisja parlamentarna RE zebrała się w Paryżu na specjalnym posiedzeniu pod hasłem „Zarządzanie wobec pandemii grypy A/H1N1 – konieczność większej przejrzystości”. W spotkaniu, oprócz delegatów ZPRE, wzięli udział m.in. lekarze specjaliści od epidemii oraz polska minister zdrowia Ewa Kopacz wraz z wiceministrem zdrowia, Markiem Twardowskim.

Prowadząca obrady szwajcarska delegatka ZPRE Liliane Maury Pasquier wyjaśniła, że zaprosiła przedstawicieli polskiego rządu, gdyż podjął on, na tle innych państw europejskich, wyjątkową decyzję w kwestii epidemii nowej grypy. Nie zdecydował się bowiem, wbrew zaleceniom międzynarodowych organizacji, na krajowy program masowych szczepień przeciw tej chorobie.

Minister Kopacz broniła polskiej decyzji, tłumacząc, że warunki zakupu szczepionek proponowane przez firmy farmaceutyczne były w Polsce „niemożliwe do zaakceptowania”. Szefowa resortu zdrowia przyznała, że wcześniej rząd przewidywał zamówienie szczepionek dla grup dużego ryzyka, ale nie doszło do tego, gdyż, zdaniem Kopacz, nie można było ulec „dyktatowi firm farmaceutycznych”. Te ostatnie, w opinii minister, nie chciały wziąć odpowiedzialności za działanie preparatów.

– Takie zasady postępowania, jakie były przestrzegane w Polsce, dały bardzo wymierne efekty – zdecydowanie mniej zgonów niż w sezonowej epidemii i łagodniejszy przebieg choroby – powiedziała Kopacz dziennikarzom po spotkaniu.

Decyzji polskiego rządu o niekupowaniu szczepionek bronili inni uczestnicy posiedzenia. Poparł ją m.in. brytyjski delegat ZPRE Paul Flynn, przywódca grupy przygotowującej raport ZPRE w tej sprawie. Uznał on decyzję polskiego resortu zdrowia za „akt odwagi”.

– Minister Kopacz miała absolutnie rację, że wystąpiła przeciw postępowaniu koncernów farmaceutycznych – powiedział Flynn. Jego zdaniem, inne rządy europejskie wydały niepotrzebnie miliony euro na te szczepionki, gdyż, jak powiedział, skala epidemii była wyolbrzymiona.

Także inny obecny na sali ekspert medyczny, były prezes Francuskiego Czerwonego Krzyża prof. Marc Gentilini stwierdził na konferencji prasowej, że w sprawie walki z grypą A/H1N1 Polska może służyć za najlepszy wzór.

Komisja ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny ZPRE pracuje nad końcowym raportem, mającym wyjaśnić postępowanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i rządów państw wobec zachorowań na grypę A/H1N1. Dokument ma być przedmiotem obrad plenarnych ZPRE w czerwcu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum