Komisarz UE ds. zdrowia o rysunkach na opakowaniach papierosów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 20:41

Na opakowaniach papierosów powinny się znajdować rysunki obrazujące ich szkodliwość - powiedział w czwartek (8 września) unijny komisarz ds. zdrowia John Dali, który uczestniczy w XXI Forum Ekonomicznym w Krynicy Zdroju.

Komisarz UE ds. zdrowia o rysunkach na opakowaniach papierosów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wyjaśnił, że miałoby to wpływać na podejmowanie decyzji o rzucaniu palenia; głównie przez młodzież. Dyrektywa UE dotycząca tej kwestii ma być gotowa w przyszłym roku. 

Dali dodał, że środki, które podejmuje komisja w walce z papierosami, powinny także dotyczyć wyrobów tytoniowych, które nie są papierosami. Komisja Europejska planuje przedstawienie propozycji rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych. Jedną z propozycji jest wprowadzenie dużych wizualnych ostrzeżeń lub normalizacja opakowań papierosów. 
Szacuje się, że aż 13 mln osób w UE cierpi na choroby wywołane paleniem. Są to zapalenia oskrzeli i inne infekcje dróg oddechowych; choroby płuc, ataki serca i choroby układu krążenia, astma, rak. Tytoń zabija przedwcześnie, co roku około 650 tys. Europejczyków. 

Dyrektywa o produktach tytoniowych z 2001 roku wymaga, by wszystkie produkty tytoniowe sprzedawane w UE zawierały pisemne ostrzeżenia, że "palenie zabija" lub "poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu". Drugie ostrzeżenie jest wybierane z listy 14 ostrzeżeń (np. "Palenie tytoniu może spowodować powolną i bolesną śmierć").
Ponadto dyrektywa ta zakazuje używania nieprawdziwych określeń typu "light" (lekkie) czy "z niską zawartością substancji smolistych", a także określa maksymalny poziom substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla w papierosach. Z kolei dyrektywa o reklamie tytoniu z 2003 roku zakazuje reklamy produktów tytoniowych w prasie, radio i w internecie.
Zakazuje również sponsorowania przez firmy tytoniowe wydarzeń ponadnarodowych. Reklama i sponsoring w telewizji są też zakazane dyrektywą o usługach audiowizualnych z 1989 roku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum