Komisarz UE ds. zdrowia: możliwe są wspólne standardy leczenia i technologii medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2017 18:00

Harmonizacja systemów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej nie jest możliwa - uważa komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis. Możliwe są natomiast wspólne standardy leczenia i technologii medycznych, jednak leżeć to będzie w gestii towarzystw naukowych - ocenił.

Komisarz UE ds. zdrowia: możliwe są wspólne standardy leczenia i technologii medycznych
Na zdj. komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis. FOT. PTWP

- Nie ma takiej szansy, żeby doprowadzić do harmonizacji 27 systemów opieki zdrowotnej - podkreślił komisarz w rozmowie z PAP.

Przypomniał, że na mocy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej to rządy państw członkowskich są odpowiedzialne za organizację opieki zdrowotnej na swoim terenie, zaś zadaniem UE jest uzupełnianie polityki krajowej każdego państwa poprzez m.in. wspieranie rządów w osiąganiu wspólnych celów, a także pomoc w radzeniu sobie z zagrożeniami dla zdrowia publicznego, takimi jak pandemie, choroby przewlekłe, choroby rzadkie czy bezpieczeństwo żywności.

Zdaniem komisarza, przykładem takiego wspierania, a także dążenia do wypracowania standardów medycznych, jest inicjatywa Komisji Europejskiej o powstaniu Europejskich Sieci Szpitali. Jak podkreślił, mogą do niej dobrowolnie przystąpić wysoko wyspecjalizowane placówki z całej Europy. Obecnie w ESS znajduje się 313 szpitali, w tym - kilkanaście z Polski (m.in. Instytut - Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut - Centrum, Onkologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym).

- Celem tej sieci jest poprawa leczenia i dostępu do diagnostyki pacjentów cierpiących na choroby rzadkie, a także koordynacja badań klinicznych - powiedział komisarz.

Wskazał, że dzięki stworzeniu platformy internetowej będzie możliwe np. zwołanie wirtualnego konsylium specjalistów z różnych krajów, specjalizujących się w wąskich dziedzinach. Jest to o tyle istotne, że w Unii Europejskiej żyje około 30 mln osób cierpiących na choroby rzadkie. Zdarza się, że na daną jednostkę chorobową cierpi zaledwie kilka osób w całej Unii.

Andriukaitis podkreślił, że nie urzędnicy, a europejskie towarzystwa naukowe mają za zadanie standaryzowanie w postaci wytycznych procedur i technologii medycznych. - Sam jestem lekarzem. Nie wyobrażam sobie, żeby jakiś urzędnik mówił mi, jak mam operować - powiedział.

Zaznaczył, że UE wspiera jednak wymianę informacji pomiędzy specjalistami. Oprócz wspomnianych Europejskich Sieci Szpitali kolejnym takim działaniem jest ustanowiona przez Komisję Europejską europejska sieć oceny technologii medycznych (HTA - od ang. health technology assesment), której celem jest m.in. stworzenie trwałego systemu dzielenia się wiedzą z obszaru HTA. Ponadto e-zdrowie jako pomysł na wymianę doświadczeń i informacji między specjalistami medycznymi i pacjentami na terenie Unii Europejskiej, stanowi ważny element polityki jednolitego rynku cyfrowego, znanej powszechnie ze zniesienia opłat roamingowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum