Komendant Szpitala MW w Gdańsku: nie odmówiłem pomocy osobom zakażonym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2020 08:31

Komendant 7. Szpitala Marynarki Wojennej Dariusz Juszczak zapewnia w przesłanym oświadczeniu, że nie odmówił pomocy osobom zakażonym i wymagających hospitalizacji.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odwołał w sobotę ze stanowiska Komendanta 7. Szpitala MW w Gdańsku.

"W związku z niezrozumiałą decyzją dyrektora 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku o nieprzyjęciu pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu kmdr Dariusza Juszczaka z zajmowanego stanowiska" - poinformowało w sobotę (18 kwietnia) MON na Twitterze.

W połowie marca Szpital MW został przekształcony w placówkę jednoimienną. W piątek późnym wieczorem, po wynikach testów na obecność patogenów, okazało się, że znajdujący się w pobliżu Dom Pomocy Społecznej na ul. Polanki jest największym w Gdańsku ogniskiem koronowirusa. Spośród pensjonariuszy i personelu, aż 17 osób jest zarażona COVID-19.

W piątek wieczorem władze Gdańska i wojewoda pomorski Dariusz Drelich podjęli decyzję o ewakuacji do szpitala chorych pensjonariuszy. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała w sobotę, że 7. Szpital MW w Gdańsku odmówił przyjęcia osób z DPS. W związku z tym chore na COVID-19 osoby zostały przetransportowane do szpitala zakaźnego.

W sobotę wieczorem Komendant 7. Szpitala MW w Gdańsku Dariusz Juszczak przesłał PAP swoje oświadczenie:

"Wczoraj (piątek, 17 kwietnia) wieczorem rozmawiałem osobiście z dyrektor Domu Pomocy Społecznej Polanki. Żaden podopieczny nie gorączkował, nie kaszlał i nie miał duszności. Pani dyrektor potwierdziła, że nic szczególnego się z podopiecznymi nie dzieje" - pisze komendant.

"W takiej sytuacji wystarczy teleporada i nie ma wskazań do hospitalizacji. Wystarczająca jest tzw. izolacja domowa i obserwacja, czyli w tym przypadku izolacja w DPS. Tym bardziej, że DPS jest do tego doskonale przystosowany - ma pojedyncze pokoje z węzłami sanitarnymi" - podkreśla Juszczak.

Jak zapewnia, "7 Szpital Marynarki Wojennej nigdy nie odmówił pomocy osobom zakażonym i wymagających hospitalizacji. Podopieczni wymagają opieki DPS, a nie leczenia szpitalnego. Tak było przynajmniej wczoraj (w piątek, 17 kwietnia). Kierowanie pensjonariuszy do szpitala bez wskazań do hospitalizacji naraża ich np. na zakażenia szpitalne itd. i w ogóle na niepotrzebne procedury medyczne".

"Nie wiem z jakiego powodu podopiecznych przeniesiono do oddziału zakaźnego tym bardziej, że oferowałem natychmiastową pomoc w przypadku konieczności hospitalizacji. Wszystko to dzisiaj (w sobotę) tłumaczyłem Pani Prezydent (Gdańska - Aleksandrze Dulkiewicz). Nie wiem dlaczego jesteśmy posądzani o odmowę przyjęcia, której nie było" - napisał odwołany Komendant 7. Szpitala MW w przesłanym oświadczeniu.

Krzysztof Wójcik (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum