Kolejny dłuższy weekend przed nami. NFZ radzi: gdzie w razie potrzeby szukać pomocy?

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/NFZ05 stycznia 2023 19:30

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował poradnik dla osób, które w trakcie dłuższego niż zwykle weekendu będą potrzebować pomocy medycznej.

Kolejny dłuższy weekend przed nami. NFZ radzi: gdzie w razie potrzeby szukać pomocy?
W razie zagrożenia życia najlepiej wezwać pogotowie. Fot. Shutterstock
 • W najbliższy weekend wiele osób planuje w tym czasie wyjazdy do bliskich i spotkania poza domem
 • Co zrobić, gdy niespodziewanie pojawi się infekcja lub nagle będziemy potrzebować pomocy medycznej? 
 • NFZ podpowiada, w jakich przypadkach i gdzie jej szukać

NFZ: pomoc medyczna w różnych przypadkach

Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, aby w sytuacji nagłej choroby skorzystać z najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Można tez zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 (Teleplatforma Pierwszego Kontaktu), gdzie uzyska się poradę pielęgniarki, położnej lub lekarza przez telefon.

W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia trzeba wezwać zespół ratownictwa medycznego.

W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia można skorzystać z pomocy medycznej w całym kraju, niezależnie od tego, gdzie mieszka się na stałe.

Podczas dni świątecznych oraz dni wolnych od pracy, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, można liczyć na pomoc.

Gdy placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzyma się świadczenia medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

- Udaj się tam, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych - napomina NFZ.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są dostępne na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Wybierz oddział wojewódzki NFZ

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) – 800 137 200

Zamiast z wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, można skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) - 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.

Na TPK otrzyma się e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Jeśli wypełni się formularz internetowy, można zamówić poradę telefoniczną z medykiem. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim.

Wyślij formularz lub zadzwoń na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). 

- Pamiętajmy, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia - przypomina NFZ.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki oraz podjęcia leczenia. W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.  

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, lub 999 i wezwać należy zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie, 24 godziny na dobę, można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze