Kolejne szpitale zawieszają pediatrię. Minister zdrowia: zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi maleje

Autor: KM • Źródło: Polsat News05 grudnia 2022 16:00

Minister zdrowia był pytany, o kryzys kadrowy w pediatrii i decyzje kolejnych placówek o zawieszeniu oddziałów pediatrycznych. - Struktura szpitali musi odpowiadać na zapotrzebowanie, które, jak demografia pokazuje, jest takie, że te proporcje się zmieniają. Teraz większe zapotrzebowanie mamy na opiekę nad osobami starszymi, a zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi maleje - mówił 4 grudnia w Polsat News Adam Niedzielski.

Kolejne szpitale zawieszają pediatrię. Minister zdrowia: zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi maleje
Kolejne szpitale zawieszają pediatrię. Minister zdrowia: zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi maleje Fot. Shutterstock
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski 4 grudnia w rozmowie z Polsat News był pytany o problemy pediatrii w Polsce
 • Od kilku tygodni kolejne szpitale informują o zawieszeniu oddziałów pediatrycznych z powodu braku specjalistów
 • - Struktura szpitali musi odpowiadać na zapotrzebowanie (...) Teraz większe zapotrzebowanie mamy na opiekę nad osobami starszymi, a zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi maleje -  odpowiadał szef resortu zdrowia

"To jest problem, który dotyczy całej kadry specjalistów"

Minister zdrowia był pytany w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News, o kryzys kadrowy w pediatrii i decyzje kolejnych placówek o zawieszeniu oddziałów pediatrycznych.

- To jest problem, który dotyczy całej kadry specjalistów. Mamy rzeczywiście stosunkowo wysoką średnią wieku - mówił Adam Niedzielski.

- W pediatrii, myślę, że problemy, które w ostatnim czasie były odczuwane, troszeczkę zmniejszyły swoją skalę, bo dokonaliśmy finansowego wzmocnienia samej pediatrii, ale też mamy taki zespół, który wypracował specjalne kierunki reformy w pediatrii, które są tak naprawdę wyrazem oczekiwań środowiska - dodał.

Niedzielski odniósł się również do zamykania oddziałów pediatrycznych.

- Za każdym razem, kiedy podejmowana jest decyzja o zawieszeniu - bo przede wszystkim to w pierwszej kolejności jest zawieszenie działalności oddziału, bo staramy się, żeby one nie były zamykane - Narodowy Fundusz Zdrowia w regionie ma przygotowany plan, w którym wskazuje bardzo wyraźnie oddziały w okolicy, które przejmują obsługę, które umożliwiają dostęp dla dzieci - podkreślał minister. 

- Ważne jest to, że ta struktura szpitali, w sensie liczby oddziałów pediatrycznych, musi odpowiadać na zapotrzebowanie, które, jak demografia pokazuje, jest takie, że te proporcje się zmieniają. My mamy teraz większe zapotrzebowanie na opiekę nad osobami starszymi, a to zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi maleje - przyznał.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze