PAP/Rynek Zdrowia | 25-03-2011 14:35

Kolejne spotkanie Anny Komorowskiej z pielęgniarkami

W Pałacu Prezydenckim ma odbyć się kolejne spotkanie Anny Komorowskiej z pielęgniarkami. Małżonka prezydenta zaprosiła na nie także te pielęgniarki, które prowadząc protest głodowy w Sejmie domagają się zakazu zatrudniania ich na kontraktach w szpitalach.

Wcześniej z Anną Komorowską spotkały się pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, reprezentowała je szefowa związku Dorota Gardias oraz zespół negocjacyjny. Po spotkaniu Gardias powiedziała dziennikarzom, że jedzie do Sejmu.

- Jedziemy do naszych koleżanek. Pani prezydentowa zaprosiła nasze koleżanki, które przebywają na galerii w Sejmie, na spotkanie, na godz. 15.00 - powiedziała.

Godzinę później prezydentowa ma spotkać się zaś z przedstawicielkami pielęgniarek zatrudnionych na kontraktach. 

Przed spotkaniem Gardias mówiła, że członkinie związku chcą "spotkać się z prezydentową jako z kobietą i matką". - Może będziemy mogły przedstawić jej nasze sprawy - dodała.

Gardias powiedziała, że pielęgniarki pismo z prośbą o spotkanie skierowały także do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szefowa związku dodała, że pielęgniarki mają się w piątek (25 marca) spotkać także z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, jednak godzina spotkania nie jest jeszcze ustalona.

Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od dziewięciu dni okupuje sejmową galerię. Od wtorku (22 marca) pięć z nich głoduje. Domagają się wprowadzenia zakazu zatrudniania pielęgniarek na podstawie kontraktów w szpitalach.

OZZPiP uważa, że zatrudnienie na kontraktach to więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń zdrowotnych. Pielęgniarki obawiają się, że szukając oszczędności dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia zakaz zatrudniania na kontraktach byłby niezgodny z konstytucją. Przedstawicielki związku przedstawiły natomiast opinię prawną mówiącą, że byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

W czwartek (24 marca) premier Donald Tusk zapowiedział, że nie będzie zakazu zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na kontraktach. Jak mówił, w ustawie o działalności leczniczej, uchwalonej w ubiegły piątek przez Sejm, nie będzie żadnych zmian.

- Przyjęcie postulatów protestujących sióstr oznacza stratę pracy dla wielu tysięcy innych pielęgniarek - mówił szef rządu.

Ustawa doprecyzowuje przepisy umożliwiające zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.