Kolejna próba otwarcia na lekarzy spoza Unii. Gotowych na przyjazd 1,5 tysiąca medyków z Ukrainy?

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 09:13

Nowelizacja przepisów dotyczących przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19 ma także ułatwiać zatrudnianie w Polsce lekarzy spoza UE. - Lekarz będzie się musiał wykazać i znajomością języka polskiego w tym zakresie, i oczywiście znajomością założeń profilu kompetencyjnego, które są związane z poszczególnymi zakresami - tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kolejna próba otwarcia na lekarzy spoza Unii. Gotowych na przyjazd 1,5 tysiąca medyków z Ukrainy?
Uproszczona procedura przyznawania prawa wykonywania zawodu. Jedni za, inni przeciw. Fot. Shutterstock

Nowelizacją przepisów Sejm miał się zająć na wtorkowym posiedzeniu. Na wniosek posłów KO obrady odroczono do środy (21 października). 

Uproszczona procedura przyznawania prawa wykonywania zawodu cudzoziemcom spoza UE (zatrudnienie odbywałoby się bez obecnie wymaganej żmudnej i czasochłonnej nostryfikacji dyplomu) wywołuje jednak kontrowersje. 

Z jednej strony Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka spółki Szpitale Pomorskie, przyznaje, że jeśli ustawodawca dałby taką możliwość, to jest duże prawdopodobieństwo, że lecznice by z niej skorzystały. 

Diagnosta laboratoryjny z Ukrainy Natalia Melnyk, która wraz z mężem - chirurgiem - prowadzi w mediach społecznościowych kanał "Lekarze z Ukrainy", szacuje, że u naszego wschodniego sąsiada jest prawie półtora tysiąca chętnych na przyjazd medyków. 

Przeciwna jest Naczelna Rada Lekarska. Jako argument podaje bezpieczeństwo pacjentów. - Dopuszczając lekarzy czy ze wschodu czy z zachodu, czy z południa powinniśmy jednak stwierdzić, czy ich kwalifikacje są wystarczające - mówi dr Jerzy Friediger z Naczelnej Rady Lekarskiej, cytowany przez tvn24.pl.

NRL przypomina, że w wielu krajach zarówno czas trwania studiów medycznych, ale też specjalizacji jest krótszy od tego w Polsce.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum