Kolejki do specjalistów i na badania. Niedzielski: „Mamy dużo do nadrobienia”. I obiecuje: od 1 lipca znosimy limity

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/RMF FM11 czerwca 2021 06:15

Jaki pomysł ma rząd na zmniejszenie kolejek do specjalistów i na specjalistyczne badania? - To co jest możliwe, to zdejmowanie limitów, żeby usług medycznych było świadczone tyle, ile może być – odpowiada Adam Niedzielski. Czy to wystarczy?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski/PAP/Radek Pietruszka
  • System opieki zdrowotnej, który przez ostatnie miesiące był nastawiony na walkę z COVID-19 zostaje stopniowo odmrażany
  • Pacjenci próbują dostać się do gabinetów, które przez ostatnie miesiące były zamknięte, w efekcie terminy wizyt wydłużają się
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że jedyne co rząd może zrobić to znieść limity na usługi medyczne

Kolejki do specjalistów oraz na specjalistyczne badania to jeden z głównych tematów, jaki ostatnio pojawia się wokół systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Po trzeciej fali pandemii, gdy niemal cały system – w tym nie tylko szpitale, ale również lekarzy – zaangażowano w walkę z koronawirusem, następuje stopniowe odmrażanie służby zdrowia. Pacjenci próbują dostać się do gabinetów, które przez ostatnie miesiące były zamknięte, w efekcie często tworzą się gigantyczne kolejki, a terminy wizyt u lekarzy wydłużają się.

Kiedy znikną kolejki do specjalistów?

O tym, jaki rząd ma pomysł na rozwiązanie tej sytuacji mówił w czwartek, 10 czerwca, minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej Rozmowie w RMF FM.

- Po pierwsze to rzeczywiście jest bardzo dużo do nadrobienia po okresie pandemii, kiedy całe siły były skierowane na walkę z koronawirusem – przyznał Niedzielski. I dodał: - Dlatego zdejmujemy limity od lipca.

Czy to wystarczy, aby kolejki do specjalistów zniknęły? – Mamy sytuację, która jest skutkiem niedoinwestowania, które było od wielu lat. Teraz, w tej sytuacji możemy robić, to co jest możliwe. A to co jest możliwe, to właśnie zdejmowanie limitów, żeby usług medycznych było świadczone tyle, ile może być świadczone – odpowiedział szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski: bez limitów, ale z deficytem kadr

Minister zastrzegł jednak przy tym, że problemem są również niewystarczające kadry.

- Nie jest tak, że mamy komfort sytuacji, w której mamy ogromny katalog wszelkiej maści specjalistów lekarzy, którzy będą świadczyli wszystkie usługi. Mamy ograniczone zasoby w systemie opieki zdrowotnej i teraz to, co można zrobić, to pozwolić im świadczyć usługi bez limitów i oczywiście płacić za to wszystko – przekonywał Adam Niedzielski.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum