×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Kolejki do specjalistów będą mniejsze za dwa lata. Minister zdrowia tłumaczy, co się zmieni

Autor: oprac. KM • Źródło: Fakt10 lipca 2023 10:10

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do problemu kolejek do specjalistów. Zapowiada, że "w ciągu najbliższych 2 lat sytuacja dostępu zacznie się naprawdę zauważalnie poprawiać".

Kolejki do specjalistów będą mniejsze za dwa lata. Minister zdrowia tłumaczy, co się zmieni
Kolejki są mniej więcej na tym samym poziomie, jaki był 8 lat temu - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Shutterstock
 • W rozmowie z "Faktem" minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do problemu kolejek do lekarzy specjalistów
 • Ocenił, że pozostają one "mniej więcej na tym samym poziomie, jaki był 8 lat temu" i dodał: roszę pamiętać, że problem kolejek jest przede wszystkim zależny od liczby specjalistów
 • - Zwiększyliśmy limity naborów na studia lekarskie, zwiększamy systematycznie dostępność różnych specjalizacji, jest coraz więcej miejsc rezydenckich, w końcu otwieramy nowe kierunki medyczne - wyliczał MZ
 • - Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że w ciągu najbliższych 2 lat sytuacja dostępu zacznie się naprawdę zauważalnie poprawiać - zadeklarował

Kolejki do lekarzy. Poprzednicy mogli się wykazać, ale nie inwestowali w kształcenie

W rozmowie z "Faktem" minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do problemu kolejek do specjalistów. Ocenił, że pozostają one "mniej więcej na tym samym poziomie, jaki był 8 lat temu". 

- Proszę pamiętać, że problem kolejek jest przede wszystkim zależny od liczby specjalistów. Gdyby moi poprzednicy inwestowali w kształcenie, dziś nie musieliby mówić pustych frazesów. Ale nie zrobili w tym aspekcie nic - ocenił.

Dodał, że obecna władza "przez 8 lat, a szczególnie przez ostatnie 3 lata zainwestowała bardzo dużo w kształcenie kadr".

- Zwiększyliśmy limity naborów na studia lekarskie, zwiększamy systematycznie dostępność różnych specjalizacji, jest coraz więcej miejsc rezydenckich, w końcu otwieramy nowe kierunki medyczne - wyliczał Niedzielski i ocenił, że "to powoli zaczynała działać". Jak przypomniał, wykształcenie lekarza trwa 6 lat, do których doliczyć należy staż i specjalizację, co już wydłuża okres nauki do "perspektywy 10-letniej".

- Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że w ciągu najbliższych 2 lat sytuacja dostępu zacznie się naprawdę zauważalnie poprawiać - dodał minister.

Konsultacje z diabetologiem czy kardiologiem w POZ

Nie oznacza to jednak w ocenie Niedzielskiego, że na skrócenie kolejek pacjenci mieliby czekać kolejne 2 lata. Minister podkreślił, że "tutaj absolutnie nie myślimy tylko taką perspektywą kilkuletnią" i zwrócił uwagę, że do Polski przyjętych zostało ok. 6 tys. lekarzy z Ukrainy i Białorusi.

- Oni też zasilili nasz system i też pomagają w tym, żeby pacjenci krócej czekali - zaznaczył.

Jednocześnie szef resortu zdrowia przypomniał, że "pewien ciężar w tych specjalizacjach, gdzie są największe kolejki" został przeniesiony na podstawową opiekę zdrowotną. W tej z kolei wprowadzona została opieka koordynowana, co, jak podkreślił Niedzielski, "pozwala skrócić ten czas oczekiwania".

- Dziś mamy ok. 1,4 tys. gabinetów medycyny rodzinnej, w których możemy skorzystać z konsultacji ze specjalistą, czy to kardiologiem, czy endokrynologiem, diabetologiem czy lekarzem chorób płuc. Obejmują one swoim zasięgiem 7,8 mln pacjentów - przytoczył minister.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze