Kolejki do lekarzy. Przybywa osób z przywilejem leczenia. Dyrektorzy lecznic ostrzegają

Autor: oprac. SzB • Źródło: Gazeta Krakowska, RPP, Rynek Zdrowia06 października 2022 10:00

Są w naszym kraju grupy pacjentów, które nie muszą stać w długiej kolejce do lekarza, aby skorzystać ze świadczeń. Dyrektorzy placówek medycznych dostrzegają wzrost liczby pacjentów, którzy są uprawnieni do leczenia poza kolejnością.

Kolejki do lekarzy. Przybywa osób z przywilejem leczenia. Dyrektorzy lecznic ostrzegają
Kolejki do lekarzy. Przybywa osób z przywilejem leczenia. Fot. Shutterstock
 • Dyrektorzy placówek zwracają uwagę na wzrost liczby pacjentów, którzy są uprawnieni do leczenia poza kolejnością 
 • Nie tak dawno do listy uprzywilejowanych dołączyli żołnierze zawodowi oraz dawcy krwi, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników
 • Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego w rozmowie z "Gazetą Krakowską" uważa, że "dostęp do świadczeń poza kolejnością dla następnych grup pacjentów może prowadzić do patologii, w wyniku której terminy przyjęć "zwykłych" pacjentów będą jeszcze bardziej odległe"

Kolejki do lekarzy. Coraz więcej osób z przywilejem leczenia

Dyrektorzy placówek medycznych zauważają wzrost liczby pacjentów, którzy są uprawnieni do leczenia poza kolejnością — informuje na swoich łamach "Gazeta Krakowska". 

Przypomnijmy, że na liście uprawnionych znajdują się:

 • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu,
  inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci,
 • uprawnieni żołnierze i pracownicy/weterani poszkodowani (w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa),
 • kobiety ciężarne,
 • świadczeniobiorcy do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
 • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych,
 • osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

— W największym stopniu dotyczy to osób z niepełnosprawnością, ubiegających się o szybkie terminy rehabilitacji — przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Marcin Mikos, zastępca dyrektora Szpitala im. J. Dietla w Krakowie.

Jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta osobie, która posiada szczególne uprawnienia, udziela się świadczeń - co do zasady - w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, świadczeniodawca powinien ustalić inny termin (jednak poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących). 

W przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej termin ten nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Termin ten nie dotyczy jednak świadczeń szpitalnych — przypomina RPP. 

Ile jest osób z przywilejem leczenia bez kolejki?

Ile w ogóle jest w Polsce osób uprzywilejowanych pod tym względem? Na ten moment nie da się odpowiedzieć konkretnie na to pytanie. "Gazeta Krakowska" skontaktowała się z biurem prasowym Ministerstwa Zdrowia, które jednak nie dysponuje takimi statystykami.

Ma się to w niedalekiej przyszłości zmienić. Centrum e-Zdrowia wdraża właśnie rozwiązanie, dzięki któremu w bazie Centralnego Wykazu Usługobiorców gromadzone będą chociażby informacje poświęcone dodatkowym uprawnieniom. 

Rozszerzanie grupy uprzywilejowanych "może doprowadzić do patologii"

Nie tak dawno, do wspomnianej  listy uprawnionych dołączyli żołnierze zawodowi oraz dawcy krwi, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi lub jej składników. 

Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego przyznaje  w rozmowie z "GK", że "dostęp do świadczeń poza kolejnością dla następnych grup pacjentów może prowadzić do patologii, w wyniku której terminy przyjęć "zwykłych" pacjentów będą jeszcze bardziej odległe". 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum