Kolejka do specjalisty na NFZ krótsza niż prywatnie? MZ przekonuje, że tak

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP25 stycznia 2023 19:00

Można między bajki włożyć opowieści, że sektor prywatny zapewnia szybszy dostęp do specjalisty - powiedział minister zdrowia w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Słyszymy coraz częściej, że dziś dostanie się do specjalisty na tzw. prywatny abonament trwa dłużej niż wówczas, gdy korzystamy z wyszukiwarki NFZ - dodał Adam Niedzielski.

Kolejka do specjalisty na NFZ krótsza niż prywatnie? MZ przekonuje, że tak
Kolejka do specjalisty na NFZ krótsza niż prywatnie? MZ przekonuje: słyszymy coraz częściej Fot. AdobeStock

 

Minister zdrowia o kolejkach do lekarzy specjalistów

Minister zdrowia w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił o publicznym i prywatnym sektorze ochrony zdrowia. Podkreślił, że publiczny system jest reformowany i w wielu obszarach "można między bajki włożyć opowieści, że sektor prywatny zapewnia szybszy dostęp do specjalisty".

- Słyszymy coraz częściej, że dziś dostanie się do specjalisty na tzw. prywatny abonament trwa dłużej niż wówczas, gdy korzystamy z wyszukiwarki NFZ - dodał.

Szef MZ przekazał, że "prowadzone są rozmowy z kierownictwem politycznym o tym, by osoby, które pracują w sektorze publicznym i zadeklarują, że będą pracowały w jednym miejscu, miały zdecydowaną preferencję zarobkowania".

- Dojrzewamy już do takiego rozwiązania - szerokiego i kompleksowego. Będziemy chcieli przyznać preferencje wynagrodzeniową dla medyków, którzy zadeklarują wyłączność pracy w jednym, publicznym miejscu. Taki jest kierunek planowanych zmian. Oczywiście ten kierunek musi być skonfrontowany z realiami budżetowymi - zaznaczył minister Niedzielski.

Pytany, czy nie boi się, że system, mówiąc kolokwialnie, "padnie", gdy np. lekarze i pielęgniarki ograniczą pracę do publicznych placówek, co sugerują przedstawiciele samorządów medycznych, minister stwierdził, że nie.

- System ma niedoskonałości, przeszedł sytuacje kryzysowe w ostatnich latach, ale mimo wszystko działa i obsługuje zdecydowanie więcej pacjentów, niż system prywatny - zaznaczył.

Cała rozmowa: MZ: sektor prywatny "przepłaca" windując stawki medyków. Zdradza, jak chce zatrzymać kadrowy drenażDowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze