RMF FM/Rynek Zdrowia | 09-04-2014 10:15

Kolegium Lekarzy Rodzinnych: pielęgniarki nie powinny wypisywać recept

W opinii lekarzy rodzinnych pielęgniarki i położne nie powinny mieć uprawnień do wypisywania recept. Specjaliści domagają się również całościowej reformy systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Na początku tygodnia resort zdrowia wysłał do konsultacji społecznych pakiet ustaw i rozporządzeń, które mają skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Według założeń pakietu, lekarze rodzinni mieliby przejąć na siebie część badań, które do tej pory zlecali specjaliści. Lekarze skupieni w Kolegium Lekarzy Rodzinnych uważają jednak, że system podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w obecnym kształcie nie jest na to gotowy.

Według Agnieszki Janowskiej z KLR  punktowe wprowadzenie zmian odbędzie się kosztem lekarzy rodzinnych. Nie może to być dodatkowym nakładem pracy, dodatkowym nakładem czasu w zamian za manipulacje finansowe zmierzające do zmniejszenia finansowania podstawowej opieki zdrowotnej.

Obawy środowiska budzi też zbyt mała liczba lekarzy rodzinnych. Ich zdaniem, tego problemu nie rozwiąże pomysł przekazania ich uprawnień pediatrom i internistom.

Sprzeciw lekarzy rodzinnych budzi też pomysł przyznania pielęgniarkom i położnym uprawnień do wypisywania recept. Jak podkreślają recepta to ostatni etap całego procesu stawiania diagnozy i decydowania o przebiegu leczenia. Ich zdaniem, gdyby pielęgniarki miały mieć prawo do wypisywania recept, powinny przejąć także odpowiedzialność za pacjenta. 

Więcej:  www.rmf24.pl