PAP/Rynek Zdrowia | 02-10-2019 14:11

Koalicja Obywatelska przedstawiła pomysły na wzrost liczby urodzeń

Przywrócenie rządowego programu refundacji in vitro, poprawa dostępności do żłobków i przedszkoli oraz zapewnienie kobietom odpowiedniej opieki okołoporodowej - to niektóre postulaty programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, które miałyby zwiększyć liczbę urodzeń dzieci w Polsce.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Program społeczny KO zaprezentowali w środę (2 października) w Warszawie: liderka Nowoczesnej, zarazem "dwójka" stołecznej listy KO do Sejmu Katarzyna Lubnauer oraz wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Lubnauer podkreśliła, że rządowy program 500 Plus ma pozytywne skutki - daje polskim rodzinom poczucie bezpieczeństwa, jednak jest niewystarczający do tego, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci. - Wszystkie dane pokazują, że 500 Plus nie wpłynęło na dzietność - zauważyła liderka Nowoczesnej.

Dlatego też Koalicja Obywatelska proponuje w swym programie dodatkowe rozwiązania, które miałyby wpłynąć na zwiększenie dzietności. To m.in. przywrócenie rządowego programu refundacji in vitro, poprawa dostępności do żłobków i przedszkoli oraz zapewnienie kobietom odpowiedniej opieki okołoporodowej.

- Kobieta, która spodziewa się dziecka musi czuć się bezpiecznie, musi mieć pełną opiekę okołoporodową, musi mieć pewność, że dostanie znieczulenie w czasie porodu i że nie jest to widzimisię lekarza, tylko - jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich - to znieczulenie jej się należy - podkreślała liderka Nowoczesnej.

Koalicja Obywatelska chce ponadto ułatwić kobietom godzenie macierzyństwa z pracą. - Stąd w naszym programie deklaracja, że od 1 dnia za zwolnienie kobiet w ciąży płaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie pracodawca - wyjaśniła posłanka PO-KO. Przypomniała też postulat wprowadzenia dwumiesięcznego płatnego urlopu ojcowskiego.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej (Nowoczesna) wyraził zadowolenie, że we wtorek na konto Warszawy trafiło 60 milionów złotych na wypłaty świadczeń z programu 500 Plus. Przekonywał, że wymienione przez Lubnauer rozwiązania zastosowało już miasto st. Warszawa. - Warszawskie szkoły rodzenia słyną z jakości, z dobrego przygotowania kobiet do ciąży, do rodzenia, do pobytu w szpitalu. To jest niezwykle ważny element dbania o dzietność - zaznaczył Rabiej.

Według niego, dużym sukcesem okazał się też warszawski program żłobkowy. - Na początku roku mieliśmy 7800 miejsc w żłobkach publicznych, w tej chwili wszystkie żłobki są bezpłatne. Przede wszystkim jednak będziemy mieli o 6 tysięcy więcej miejsc w warszawskich żłobkach do końca roku, dzięki współpracy z sektorem prywatnym, dzięki otwieraniu przez podmioty prywatne nowych żłobków będzie tych miejsc 13,7 tysięcy - mówił Rabiej. Jak dodał, oznacza to zwiększenie liczby miejsc w żłobkach o 75 procent.

Przypomniał też, że dzięki miejskiemu programowi refundacji in vitro urodziło się do tej pory 432 dzieci.