×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Koalicja Obywatelska pokazuje program zdrowotny. Arłukowicz: Zniesiemy limity w NFZ dla szpitali

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 09 września 2023 15:08

Refundacja in vitro, przejrzysty system e-rejestracji wizyt u lekarzy i bon na profilaktykę - to tylko niektóre z obietnic Koalicji Obywatelskiej, które wchodzą w zakres "100 konkretów na 100 dni rządów". Poruszane były one podczas sobotniej konwencji KO w Tarnowie.

Koalicja Obywatelska pokazuje program zdrowotny. Arłukowicz: Zniesiemy limity w NFZ dla szpitali
Koalicja Obywatelska przedstawiła "100 konkretów na 100 dni rządów". Fot. PAP/Paweł Topolski
 • Podczas konwencji w Tarnowie politycy Koalicji Obywatelskiej przedstawili "100 konkretów na 100 dni rządów"
 • Wśród nich wymieniono m.in. bon zdrowotny na profilaktykę, zniesienie limitów w NFZ, wprowadzenie czytelnego systemu rejestracji wizyt u lekarzy
 • - Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia - brzmi jeden ze "100 konkretów"
 • - 2 mld zł zamiast na telewizję publiczną pójdą na walkę z rakiem - obiecał Donald Tusk

"100 konkretów na 100 dni rządów" Koalicji Obywatelskiej

W sobotę 9 września w Tarnowie odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej. Podczas niej główna partia opozycyjna zaprezentowała "100 konkretów na 100 dni rządów".

Poseł, europoseł, lekarz pediatra i były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas konwencji wyborczej KO mówił:

- Tak często dzwoni telefon i ludzie mówią: "nie mogę dostać się do szpitala, nie mogę dostać się do lekarza". Kiedyś, lata temu, z Donaldem Tuskiem pomyśleliśmy, że wprowadzimy pakiet onkologiczny. Udało się - wspominał.

Przeszedł do "konkretów":

- Zniesiemy limity w NFZ dla szpitali. Już nikt nigdy nie będzie odesłany ze szpitala, dlatego, że skończyły się limity - obiecał.

- Dwa i pół miliona ludzi walczy dzisiaj w Polsce z niepłodnością. Już nigdy nie będziecie sami, państwo nie zostawi was samych - kontynuował Arłukowicz.

Wspominał również:

- Dokładnie 10 lat temu Donald Tusk powiedział do mnie: "Bartek, musimy zrobić program in vitro". Zrobiliśmy: urodziło się 22 tys. dzieci. Osobiście ten program podpisywałem. Dzisiaj kolejny konkret: program in vitro za 500 mln zł dostępny dla ludzi w pełnym wymiarze - dodał.

Sławomir Nitras zapewniał z kolei, że KO w ciągu pierwszych stu dni zagwarantuje pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy samorządom, szkołom, szpitalom, przedsiębiorcom. - 280 miliardów na inwestycje, na inwestycje w człowieka, na inwestycje w infrastrukturę, po to, żeby polscy podatnicy nie musieli tego wszystkiego finansować - dodał.

Barbara Nowacka odniosła się natomiast do czarnych protestów, w których część kobiet zademonstrowała swoje negatywne nastawienie do polityki antyaborcyjnej:

- Dzięki tym protestom macie teraz deklarację największej opozycyjnej dzisiaj siły, a przyszłej partii rządzącej: prawo do aborcji w Polsce zostanie zliberalizowane - zapowiedziała.

Nowacka mówiła też, że "młodzi ludzie cierpią od tej władzy od kilku lat". - Oni zabrali nawet telefon zaufania dla młodzieży i pomoc psychologiczną. Kochana młodzieży, przywrócimy ten telefon zaufania natychmiast - zapewniła.

- Jest też mroczna postać, tak zwany Rzecznik Praw Dziecka, który pokazał przez ostatnie lata, że młodzież ma w pogardzie i poważaniu, który nigdy nie stał za wami, młodymi osobami, wtedy, kiedy była potrzeba. W ciągu pierwszych stu dni ta osoba przestanie pełnić tę funkcję, a następnym rzecznikiem będzie osoba, która rozumie prawa dziecka i prawa człowieka - dodała.

Ochrona zdrowia w programie KO

- 2 miliardy, które chcą (PiS - red. RZ) wydać ponownie na telewizję publiczną, pójdą na walkę z rakiem - obiecał Donald Tusk.

To jednak nie wszystkie przedwyborcze zapewnienia opozycji. Spośród "100 konkretów" KO spora część odnosi się do ochrony zdrowia i spraw pokrewnych. Co w kwestiach okołozdrowotnych obiecuje Donald Tusk i spółka? Jak podają:

 • 1. Na stałe wprowadzimy finansowanie in vitro z budżetu państwa. Na finansowanie procedury in vitro przeznaczymy nie mniej niż 500mln zł. – tak by pary, które chcą mieć dzieci miały dostęp do najnowocześniejszych metod.
 • 2. Wprowadzimy łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt (sms-y, maile) na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki.
 • 3. Wprowadzimy bon na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym. Przywrócimy opiekę dentystyczną w szkołach podstawowych. 

   

 • 8. Zlikwidujemy tzw. „pułapkę rentową”: osoby z niepełnosprawnością będą mogły pracować nie tracąc renty.
 • 9. Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach z NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.
 • 10. Zapewnimy prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.
 • 11. Zapewnimy pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.
 • 12. Zapewnimy dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty.
 • 30. Zniesiemy limity NFZ w lecznictwie szpitalnym, dzięki czemu znacząco skróci się czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi.
 • 31. Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia zapewniające powszechny i równy dostęp do diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych.
 • 32. Dzięki odblokowanym środkom unijnym zwiększymy dostępność lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze