Kluczowa ustawa Ministerstwa Zdrowia trafi na Komisję Zdrowia

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia22 stycznia 2023 06:30

25 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział otwartość na dyskusję. - Liczymy, że w trakcie dyskusji padnie wiele wyjaśnień, ponieważ niektóre z rozwiązań są kompletnie nie do przyjęcia - mówi posłanka Elżbieta Gelert.

Kluczowa ustawa Ministerstwa Zdrowia trafi na Komisję Zdrowia
25 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta Fot. PAP/Radek Pietruszka
 • 25 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie
 • Zakłada m.in. wprowadzenie rozwiązań w zakresie autoryzacji placówek medycznych, wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, systemu świadczeń kompensacyjnych, rejestrów medycznych czy nowych zasad akredytacji
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że jest to kluczowa ustawa w 2023 roku w ochronie zdrowia i milowy krok dla reformy systemu
 • Innego zdania jest m.in. środowisko lekarzy, a kością niezgody jest zaproponowany system no-fault. - Projekt wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa - ocenia Porozumienie Organizacji Lekarskich
 • - Jest bardzo duża rozbieżność w vacatio legis dla poszczególnych zapisów. Ustawę zapowiada się jako przełomową, a wprowadza się ją "na raty", dopiero w 2024 czy 2025 roku - mówi członkini sejmowej Komisji Zdrowia Elżbieta Gelert (KO). Posłowie opozycji zapowiadają zgłoszenie szeregu poprawek do projektu

Ustawa o jakości 25 stycznia w sejmowej Komisji Zdrowia 

25 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się odkładaną od wielu miesięcy ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zapowiadany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego projekt - jako milowy krok dla reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce - przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. 

- Zmieniamy fundamentalnie opiekę i premiowanie placówek za jakość realizowanych świadczeń - podkreślał wówczas Adam Niedzielski.

W trakcie wystąpień posłów padło wiele uwag do proponowanych zmian, a Grzegorz Braun (Konfederacja) złożył wniosek o odrzucenie projektu w całości, który ostatecznie przepadł w głosowaniu i ustawę skierowano do dalszych prac w Komisji. 

"Zapowiadana jako przełomowa, a wprowadzana na raty"

- To ustawa jedynie porządkująca, gdyż większość założeń działa już w ochronie zdrowia i jedynie zostało zmodyfikowane - ocenia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia posłanka Elżbieta Gelert (KO), członkini sejmowej Komisji Zdrowia.

- Liczymy, że w trakcie dyskusji padnie wiele wyjaśnień, ponieważ niektóre z rozwiązań są kompletnie nie do przyjęcia - dodaje.

Posłanka zapowiada, że będzie prosić Ministerstwo Zdrowia o wyjaśnienie zapisów dotyczących obszaru jakości zarządczej, gdzie jest mowa o wdrożeniu systemu zarządzania, potwierdzonego przez niezależną i uprawnioną w tym zakresie jednostkę akredytującą certyfikatem ISO.

- Niezrozumiałe jest również określenie w części dotyczącej rejestru zdarzeń niepożądanych, gdzie zapisano, iż w ciągu 72 godzin od wystąpienia zdarzenia niepożądanego należy je zgłosić. Bardzo często przecież o jego wystąpieniu dowiadujemy się zdecydowanie później - tłumaczy Gelert.

Jej zdaniem samo też odszkodowanie za śmierć w wyniku zdarzenia niepożądanego w wysokości 100 tys. nie zamknie roszczeń. - Wątpię, aby rodziny zmarłego przy takiej kwocie odstąpiły od rekompensaty na drodze cywilnej - przyznaje.

- Zaskakujące jest także wdrażanie tej ustawy. Jest bardzo duża rozbieżność w vacatio legis dla poszczególnych zapisów. Zapowiada się ją jako przełomową, a wprowadza się ją "na raty", dopiero w 2024 czy 2025 roku - dodaje.

- Największym zaś nieporozumieniem jest, że akredytacje udzielać ma płatnik. Chcielibyśmy, aby resort zdrowia wytłumaczył zasadność takiego założenia - podkreśla posłanka Gelert.

"Projekt jest niedopracowany i zawiera fundamentalne błędy"

- Projekt wypacza pojęcia jakości i bezpieczeństwa - tak natomiast ustawę ocenia Porozumienie Organizacji Lekarskich, które przy okazji procedowania dokumentu wznowiło współpracę.

Zdaniem POL-u, które tworzy Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Zielonogórskie, Porozumienie Chirurgów Skalpel oraz Porozumienie Rezydentów, "projekt jest niedopracowany oraz zawiera fundamentalne błędy".

- Nie uwzględnia koncepcji takich, jak kultura bezpiecznego traktowania czy prawdziwy system no-fault. Posiada zapisy groźne dla środowiska, promujące wzajemną nieufność i konflikty, a nie współpracę w kierunku poprawy jakości i bezpieczeństwa - podkreśla Porozumienie. 

- Mimo wielomiesięcznych prac nad projektem jest on daleki od oczekiwań i pierwotnych założeń, a niektóre jego części dot. m.in. zgłaszania zdarzeń niepożądanych czy działań represyjnych i kar są zwyczajnie niebezpieczne dla pracowników ochrony zdrowia i pacjentów - czytamy w wydanym stanowisku, gdzie zwrócono uwagę, iż treść projektu uległa zmianom w trakcie prac Komisji Prawniczej i nie została poddana ponownym konsultacjom.

"Kształt nie może być wypracowywany pod dyktando jednej strony"

To właśnie głównie system no-fault jest kością niezgody między Ministerstwem Zdrowia a medykami, na co lekarze zwracają uwagę od wielu miesięcy.

- Z błędów, a również ze zdarzeń niepożądanych, nie wyciągamy wniosków. Mamy za to cały system karania, który sprawia, że atmosfera służy zamiataniu tych błędów i zdarzeń pod dywan - podkreślał Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, która w sierpniu ubiegłego roku zorganizowała debatę na temat bezpieczeństwa i jakości leczenia pacjentów, zapowiadając swój projekt ustawy o no-fault.

- Całkowity brak odpowiedzialności karnej oznaczałby, że zawód lekarza jest traktowany zupełnie inaczej niż wszystkie inne zawody, gdzie również może dochodzić do śmiertelnych incydentów. Nie ma więc przesłanek, żeby akurat ten zawód miał takie uprzywilejowanie - odpowiadał wówczas w rozmowie z Rynkiem Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski, podkreślając, że "to jest systemem, którego kształt nie może być wypracowywany pod dyktando jednej strony".

W trakcie pierwszego czytania w Sejmie (11 stycznia) posłowie opozycji zapowiedzieli zgłoszenie w trakcie prac sejmowej Komisji Zdrowia szeregu poprawek do projektu.

- Jesteśmy otwarci na dyskusję w Komisji. Chcemy, żeby ustawa gwarantowała i dawała najwyższą jakość przepisów i rozwiązań tam zawartych - zapowiedział wówczas Adam Niedzielski.

Co zakłada ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta 

Ustawa o jakości wprowadzi uregulowania w zakresie:

 • autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
 • monitorowania zdarzeń niepożądanych;
 • usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia;
 • usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne;
 • tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Jak przekonuje resort zdrowia, wprowadzenie przepisów i uregulowanie kwestii systemowego monitorowania jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych ma pozwolić na:

 • poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości;
 • stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych;
 • poprawę bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych;
 • stworzenie warunków do systematycznej oceny jakości świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i upubliczniania tych informacji;
 • porównywanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki oraz udostępnienie wyników opinii publicznej;
 • stworzenie warunków umożliwiających finansowe motywowanie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do podnoszenia poziomu jakości;
 • efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych w obszarze zdrowia;
  usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych.

Pełna treść projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta do pobrania poniżej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze