Klauzula sumienia: NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 19:42

Szpital lub oddział ginekologiczno-położniczy, który ma z NFZ podpisany kontrakt, ma obowiązek wykonywać świadczenia ginekologiczno-położnicze, w tym również terminację ciąży - przypomina rzeczniczka prasowa centrali Funduszu Agnieszka Gołąbek.

Jak powiedziała Gołąbek, w przypadku, gdy lekarz powołując się na klauzulę sumienia odmówi pacjentce wykonania zabiegu legalnego przerwania ciąży, czyli jednego ze świadczeń gwarantowanych, i nie wskaże innego lekarza, wówczas ma ona prawo złożyć skargę do dyrektora placówki.

Z kolei dyrektor szpitala jest zobowiązany do przestrzegania kontraktu z NFZ, jeżeli taką umowę podpisze. - Kontrakt dla szpitali i oddziałów ginekologiczno-położniczych obejmuje świadczenia ginekologiczno-położnicze, w tym również terminację ciąży. Placówka, która ma podpisany kontrakt, ma obowiązek wykonywać te świadczenia - podkreśliła Gołąbek i dodała, że dyrektor powinien wówczas wskazać innego lekarza w danej placówce lub innym szpitalu, który taki zabieg przeprowadzi.

Rzeczniczka NFZ przypomniała, że jeżeli ani lekarz, ani dyrektor nie wskaże, gdzie pacjentka świadczenie otrzyma, wówczas może ona złożyć skargę do właściwego OW NFZ. Dodała, że NFZ po otrzymaniu skargi wyjaśnia, dlaczego pacjent nie uzyskał danego świadczenia.

- Jeżeli okaże się, że szpital nie dotrzymał warunków kontraktu, wówczas, zależnie od okoliczności, NFZ może świadczeniodawcę upomnieć lub nałożyć karę finansową do 2 proc. wartości kontraktu, a w ostateczności także wypowiedzieć kontrakt - mówiła Gołąbek.

Zapewniła, że NFZ m.in. poprzez infolinię udziela wszystkim zainteresowanym pacjentom informacji o tym, w których placówkach dane świadczenia zostały zakontraktowane i powinny być oferowane pacjentom w ramach ubezpieczenia w NFZ.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum